Strona głównaZdrowieOdkryto powiązanie między genami a rozmiarem mózgu i inteligencją

Odkryto powiązanie między genami a rozmiarem mózgu i inteligencją

Międzynarodowy zespół naukowców zmapował geny człowieka, które zwiększają lub zaburzają odporność mózgu na rozmaite choroby neurologiczne i psychiczne. W toku badań zaprezentowanych w czasopiśmie Nature Genetics zidentyfikowano geny, które mogą rzucić światło na różnice występujące w wielkości mózgu i inteligencji. Wyniki mogą również przełożyć się na opracowanie nowych terapii farmakologicznych.
Odkryto powiązanie między genami a rozmiarem mózgu i inteligencją

Ponad 200 naukowców ze 100 instytucji dążyło do osiągnięcia 2 celów. "Polowaliśmy na geny zwiększające ryzyko pojedynczej choroby, którą mogą odziedziczyć dzieci" - wyjaśnia autor naczelny raportu z badań, profesor Paul Thompson z David Geffen School of Medicine przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA) oraz członek Laboratorium Neuroobrazowania UCLA w USA. "Poszukiwaliśmy czynników powodujących atrofię tkanki i zmniejszenie mózgu, będących markerem biologicznym chorób dziedzicznych, takich jak , zaburzenia afektywne dwubiegunowe, depresja, i demencja".

Profesor Thompson wraz z kolegami z Australii i Holandii rozpoczął trzy lata temu realizację projektu ENIGMA (Doskonalenie obrazowania neurogenetycznego poprzez metaanalizę), gromadząc skany mózgu i dane genomiczne.

"Nasze odrębne centra nie były w stanie przejrzeć wystarczającej liczby skanów mózgu, aby uzyskać definitywne wyniki" - twierdzi profesor Thompson. "Dzięki wymianie danych w ramach projektu ENIGMA stworzyliśmy wystarczająco dużą próbę, aby odkryć wyraźne schematy w zmienności genetycznej i wykazać, jak zmieniają one fizycznie mózg ".

To co wyróżnia te prace na tle wcześniejszych badań, to przeprowadzone przez naukowców pomiary mózgu i ośrodków pamięci za pomocą wielu obrazów rezonansu magnetycznego () ponad 21.000 zdrowych osób, przy jednoczesnym poddaniu ich kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) badaniom przesiewowym.

"W toku wcześniejszych badań odkryliśmy geny ryzyka powszechnych chorób, jednak nie zawsze poznano wpływ tych genów na mózg" - mówi profesor Thompson. "To skłoniło nasz zespół do przeglądu skanów mózgu na całym świecie pod kątem genów, które bezpośrednio wyrządzają szkody w mózgu lub go chronią".

Naukowcy zaobserwowali subtelne odchylenia w kodzie genetycznym osób, których mózgi na obrazach były mniejsze. Ośrodki pamięci są również mniejsze - według relacji zespołu. Należy zauważyć, że niezależnie od tego, skąd pochodzili badani, te same geny oddziaływały na mózg w podobny sposób.

"Miliony ludzi są nosicielami zmienności w DNA, które zwiększają lub zmniejszają podatność mózgu na szeroki wachlarz chorób" - twierdzi naukowiec z UCLA. "Po zidentyfikowaniu genu możemy oddziaływać na niego farmakologicznie, aby obniżyć ryzyko choroby. Samodzielnie można również podjąć działania profilaktyczne poprzez gimnastykę, dietę i stymulację umysłową, aby wyeliminować wpływ złego genu".

Zespół odkrył również geny tłumaczące indywidualne różnice w poziomie inteligencji, za co odpowiedzialny jest wariant w genie o nazwie HMGA2, który wpływa zarówno na wielkość mózgu, jak i na poziom inteligencji. W skład DNA wchodzą cztery zasady azotowe: A, C, T i G. Osoby, których gen HMGA2 zawierał zasadę C zamiast T, miały większe mózgi i osiągały lepsze wyniki w znormalizowanych testach na iloraz inteligencji (IQ).

Więcej informacji:

Nature Genetics:


David Geffen School of Medicine przy UCLA:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć