Strona głównaZdrowieOdchudzaniu sprzyja praca... układu nerwowego

Odchudzaniu sprzyja praca... układu nerwowego

Osoby z wyższym poziomem aktywności nerwowej mogą łatwiej tracić na wadze, uwązają badacze z Baker IDI Heart & Diabetes Institute w Melbourne.
Odchudzaniu sprzyja praca... układu nerwowego [© nobeastsofierce - Fotolia.com] Australijscy uczeni przeanalizowali dane 42 osób z lub otyłością, które brały udział w 12-tygodniowym programie odchudzania mającym na celu obniżenie dziennego spożycia kalorii o 30 proc.

Na początku badania badano aktywność nerwu współczulnego uczestników. Współczulny układ nerwowy, który rozciąga się w całym organizmie, reguluje wiele funkcji związanych z wagą, w tym kontroluje spoczynkowe tempo i zarządza wykorzystaniem kalorii dostarczanych z żywności.

Ustalono, że ci, którym w najwyższym stopniu udało się , mieli miał znacznie wyższą aktywność spoczynkową nerwu współczulnego niż osoby, które miały kłopoty ze zrzuceniem nadmiaru kilogramów. Co ciekawe, ustalono też, że u ludzi odznaczających się wyższą łatwością w utracie na wadze zwiększała się aktywność nerwów po spożyciu węglowodanów, u pozostałych zaś nie odnotowano takiej relacji.

Jak wskazują autorzy badań, aktywność spoczynkowa nerwów współczulnych mięśni stanowi niezależny czynnik przewidujący wyniki odchudzania pacjentów z nadwagą lub otyłością. Oznacza to, że można szybko określić, które osoby w najwyższym stopniu mogą skorzystać na takich działaniach odchudzających, jak dieta. Poza tym odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych strategii odchudzania poprzez stymulację określonej aktywności nerwów. Ma to szczególne znaczenie wobec faktu, że nadwaga i otyłość stanowią główne czynniki ryzyka wielu chorób przewlekłych, w tym , i raka. Ze statystyk WHO wynika, że 1,9 miliardów ludzi na ma nadwagę, natomiast z powodu otyłosci cierpi 600 milionów osób. Co roku z powodu problemów wynikających z nadwagi lub umiera 2,8 milionów ludzi.

Wyniki badań są dostępne w Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy