Strona głównaZdrowieObyśmy zdrowi byli: Polacy o swoim zdrowiu

Obyśmy zdrowi byli: Polacy o swoim zdrowiu

Obecnie blisko trzy piąte dorosłych Polaków określa stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry, w tym co szósty jest nim bardzo usatysfakcjonowany – wynika z sondażu CBOS. Niezadowolenie wyraża 13 procent ankietowanych, a prawie jedna trzecia ocenia swoje zdrowie jako takie sobie – ani dobre, ani złe. W ciągu ostatnich pięciu lat zwiększył się odsetek Polaków postrzegających stan swojego zdrowia jako co najmniej dobry, ubyło natomiast osób wyrażających niezadowolenie w tym względzie.
Obyśmy zdrowi byli: Polacy o swoim zdrowiu Narzekanie na stan swojego zdrowia wzrasta, co dość oczywiste, wraz z wiekiem ankietowanych. W grupie osób mających 65 lat i więcej ponad jedna trzecia ze swojej kondycji zdrowotnej, a tylko niespełna jedna piąta ocenia ją pozytywnie. Najmłodsi ankietowani (w wieku od 18 do 34 lat) niemal powszechnie deklarują zadowolenie w tym względzie (84% – 91%), jedynie sporadycznie określają stan swojego zdrowia jako zły lub bardzo zły.

Konsekwencją zależności między oceną stanu zdrowia a wiekiem jest fakt, że o swojej kondycji zdrowotnej stosunkowo najgorzej wypowiadają się (42% odpowiedzi wskazujących na niezadowolenie) oraz (28%), a także osoby źle oceniające własne warunki materialne (41%) oraz najsłabiej wykształcone (29%).

Istotnym czynnikiem wpływającym na poziom zadowolenia z własnego zdrowia jest zmaganie się z jakąś przewlekłą chorobą, co – jak wynika z deklaracji – dotyczy ponad jednej trzeciej dorosłych Polaków (36%) i związane jest przede wszystkim z wiekiem.

Na chorobę przewlekłą cierpią głównie starsi badani – powyżej 64 roku życia (74%), renciści (74%), emeryci (66%), osoby praktykujące religijnie kilka razy w tygodniu (62%), respondenci z wykształceniem podstawowym (56%), źle oceniający swoją sytuację materialną (53%), a także mający od 55 do 64 lat (52%). Zdecydowanie częściej są to kobiety (44%) niż mężczyźni (26%).

Wśród osób, które chorują , tylko jedna piąta (21%) nie narzeka na stan swojego zdrowia, połowa (50%) jest z niego średnio zadowolona, a więcej niż jedna czwarta (29%) określa go jako zły lub bardzo zły. Natomiast wśród respondentów, którzy nie zmagają się z chorobami przewlekłymi, zdecydowana większość (76%) nie ma powodów do narzekania na swoje zdrowie, jedynie nieliczni (4%) określają jego stan jako zły.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy