Strona głównaZdrowieObwód w talii wskaźnikiem ryzyka demencji?

Obwód w talii wskaźnikiem ryzyka demencji?

Wskaźnik masy ciała (Body Mass Index, BMI) jest najpowszechniejszym punktem odniesienia, jeśli chodzi o ocenę poziomu wagi, ma jednak pewne ograniczenia i dlatego wielu ekspertów sądzi, że wskaźnik talia-wzrost lepiej spełnia tę funkcję. Okazuje się, że ten ostatni może dawać informacje o zagrożeniu demenecją w starszych latach.
Obwód w talii wskaźnikiem ryzyka demencji? [fot. 995645 z Pixabay]
nie pozwala rozróżnić tkanki tłuszczowej i zawartości mięśni. Z tego powodu uznano, że stosunek talii do wzrostu i sam obwód talii mogą być dokładniejszymi wskaźnikami odpowiedniej wagi.

Dotychczasowe badania pokazały, że nadmierna ilość tłuszczu wokół brzucha ma związek z kurczeniem się mózgu. Co więcej, ustalono też zbieżność między większą ilością trzewnej tkanki tłuszczowej i osłabieniem zdolności poznawczych.

W nowym badaniu zorganizowanym przez Korea University Guro Hospital w Seulu przeanalizowano zbierane przez co najmniej sześć lat informacje na temat niemal 900 tysięcy osób w wieku powyżej 65 lat. Pod uwagę brano takie czynniki rozwoju otępienia, jak palenie papierosów, spożycie alkoholu i poziom aktywności fizycznej, a także historię , poziom ciśnienia krwi, czy obecność .

Jak się okazało, mężczyźni o talii powyżej 95 cm i kobiety o talii powyżej 85 cm cechowali się znacząco wyższym ryzykiem demencji i to bez względu na inne, wymienione wyżej czynniki choroby.

, czyli ten często odznaczający się wokół talii, otacza narządy wewnętrzne i ma związek z rozwojem różnych chorób.
Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, na całym świecie około 50 milionów ludzi cierpi na demencję, a każdego roku odnotowywanych jest niemal 10 milionów nowych przypadków. Najczęstszą jej postacią jest . jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych na całym świecie.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Obesity.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy