26-09-2017
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Testosteron jest wytwarzany w organizmie mężczyzn przez jądra. Hormon w najwyższym stopniu wpływa na wygląd mężczyzny i jego rozwój seksualny. Stymuluje produkcję plemników, a także ma udział w tworzeniu masy mięśniowej i kostnej. Jednak produkcja testosteronu spada wraz z wiekiem, aż to może oznaczać zarówno zmiany wyglądu, jak i pewne problemy z dotychczasowym funkcjonowaniem oraz kłopoty zdrowotne. Sprawdź, jakie są objawy znacznego zmniejszenia ilości tego hormonu w ciele.
Urolodzy podają, że dwóch na dziesięciu mężczyzn po sześćdziesiątce doświadcza znacznego obniżenia poziomu testosteronu, w kolejnych dekadach wskaźnik ten stopniowo się zwiększa. Zbyt niski poziom testosteronu diagnozuje się, gdy jest go mniej niż 300 nanogramów na decylitr krwi. Oto kilka możliwych objawów takiej sytuacji.
Osłabienie libidoTestosteron jest w dużej mierze odpowiedzialny za . Jeśli pożądanie spada wraz z wiekiem, może to oznaczać istotne obniżenie ilości testosteronu.
Zaburzenia erekcjiPonieważ testosteron stymuluje popęd płciowy, ma również udział w - stymuluje receptory w mózgu w celu wytworzenia tlenku azotu, który z kolei pomaga w wywoływaniu szeregu reakcji chemicznych niezbędnych do erekcji. Kiedy poziom testosteronu jest zbyt niski, można doświadczać kłopotów z osiągnięciem wzwodu przed seksem lub mieć samorzutne erekcje, przykładowo podczas snu.
Ilość w organizmie jest jednak tylko jednym z wielu czynników mogących wpływac na zaburzenia erekcji, wśród innych częstych przyczyn są: , problemy z tarczycą, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, , palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, etc.
Zmniejszenie masy mięśniowejTestosteron pomaga w , sprzyjając wytwarzaniu i gromadzeniu białka tworzącego mase mięśniową. Kiedy poziom tego hormonu spada, organizm przechodzi w stan kataboliczny - niszczy tkankę mięśniową zamiast ją budować. Daje się zauważyć zmiany np. poprez to, że niezmienione regularne ćwiczenia na siłowni nie dają takich samych rezultatów jak niegdyś. Z japońskich badań wynika, że niski poziom testosteronu wolnego (mogącego wiązać się z określonymi receptorami) oznacza dwu- lub trzykrotnie wyższe ryzyko spadku masy mięśniowej w porównaniu do normalnego poziomu tego hormonu.
Większa ilość tkanki tłuszczowejGdy testosteron jest w normie, łatwiej budować wysportowaną sylwetkę, łatwiej też uniknąć nadwagi oraz otyłości. Kiedy jego ilość jest niższa, może to prowadzić np. do ginekomastii, czyli powiększonej tkanki piersiowej. Uważa się, że efekt ten następuje w wyniku nierównowagi pomiędzy testosteronem a estrogenem u mężczyzn.
Zaburzenia nastroju
Z badań wynika, że mężczyźni o zbyt niskim poziomie testosteronu są znacznie bardziej narażeni na obajwy niż pozostali panowie. Odkryto też, że depresja może hamować wytwarzanie testosteronu, co prowadzi do pogłębienia objawów choroby - dochodzi więc wówczas do błędnego koła.
Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »
Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »