Strona głównaZdrowieObniżony poziom serotoniny towarzyszy łagodnym zaburzeniom poznawczym

Obniżony poziom serotoniny towarzyszy łagodnym zaburzeniom poznawczym

Porównując skany mózgu kilkudziesięciu osób z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i bez nich, odkryto stosunkowo niższy poziom serotoniny wśród tych pierwszych.
Obniżony poziom serotoniny towarzyszy łagodnym zaburzeniom poznawczym [Fot. Pixabay.com]
Dające się zmierzyć zmiany w mózgu zachodzą u osób z łagodnymi problemami z pamięcią na długo przed diagnozą , co można wykorzystać w leczeniu spowalniającym lub opóźniającym postęp choroby.

Jak się okazuje, u osób z obserwuje się zmniejszenie transportera serotoniny. Wiąże się z problemami z pamięcią - mówi psychiatra prof. Gwenn Smith.

Łagodne zaburzenia poznawcze stanowią etap pomiędzy prawidłowym funkcjonowaniem mózgu w procesie starzenia i chorobą Alzheimera. Objawy zaburzeń obejmują częste zapominanie o ostatnich wydarzeniach, trudności w znajdowaniu odpowiednich słów i osłabienie węchu.

Wspomniane zaburzenia mogą pozostać bez zmian przez czas nieokreślony lub rozwinąć się w poważniejsze formy problemów poznawczych, więc świat medyczny szuka działań zapobiegawczych.

Kilkadziesiąt osób z zaburzeniami poznawczymi i kilkadziesiąt zdrowych ludzi w wieku powyżej 55 lat przeszło badania przy jednoczesnym zastosowaniu pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) i rezonansu magnetycznego (MRI).

Skany wykorzystano, by przyjrzeć się transporterowi serotoniny (neuroprzekaźnikowi związanemu z pozytywnym nastrojem, apetytem i snem) oraz rozmieszczeniu białka amyloidu beta w mózgu (wskaźnika rozwoju choroby Alzheimera).

Jak odkryto, pacjenci z zaburzenia poznawczymi mieli niższy poziom transportera serotoniny i wyższy poziom beta-amyloidu w porównaniu z osobami zdrowymi.

Mniejsza ilość transporterów serotoniny dotyczyła korowych, limbicznych i podkorowych obszarów mózgu, czyli szczególnie odpowiedzialnych za funkcje wykonawcze, i .

Być może zidentyfikowaliśmy substancję w mózgu, które zwiększenie mogłoby złagodzić deficyty poznawcze i potencjalnie objawy depresyjne - mówi prof. Smith.

- Jeśli pokażemy, że mniejsza ilość serotoniny jest bezpośrednio związana z rozwojem łagodnych zaburzeń poznawczych w kierunku choroby Alzhemiera, leki przeciwdepresyjne mogłyby okazać się skutecznym sposobem na poprawę deficytów pamięci i objawów depresyjnych, a tym samym spowolnić postęp choroby - dodaje prof. Smith.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy