Strona głównaZdrowieONZ: lata 2021-2030 Dekadą Zdrowego Starzenia się

ONZ: lata 2021-2030 Dekadą Zdrowego Starzenia się

Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło okres 2021-2030 Dekadą Zdrowego Starzenia się (Decade of Healthy Ageing).
Ogłoszenie przez ONZ Dekady Zdrowego Starzenia się jest wyraźnym sygnałem, że tylko pracując wspólnie w ramach systemu Narodów Zjednoczonych oraz z rządami, społeczeństwem obywatelskim i sektorem prywatnym będziemy mogli nie tylko przedłużyć życie, ale usprawnić życie w podeszłych latach - powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Przyjmując szerokie podejście ONZ do wspierania zdrowego , będziemy mogli zainspirować międzynarodowe działania mające na celu poprawę życia osób starszych, ich rodzin i społeczności, zarówno podczas pandemii , jak i później - dodał dr Etienne Krug, dyrektor Wydziału Społecznych Uwarunkowań Zdrowia WHO.

Dzisiejsze ogłoszenie jest zwieńczeniem wieloletniej współpracy z partnerami na całym świecie. Jednakże to też nowy początek. Jeśli mamy odnieść sukces w przeprowadzeniu zmian przewidzianych w nowym dziesięcioleciu, potrzebujemy nowych sposobów pracy - mówi Alana Officer z WHO.

fot. ONZTeraz partnerzy WHO i ONZ powinni pomóc w zbudowaniu platformy współpracy, w której w jednym miejscu cała wiedza na temat starzenia się będzie dostępna i udostępniana.Zdrowie ma kluczowe znaczenie dla naszego doświadczenia i możliwości, jakimi wówczas dysponujemy. Inicjatywy w ramach Dekady będą miały na celu: zmianę sposobu myślenia i działania względem procesu starzenia się; ułatwienie osobom starszym aktywną obecność w ich społecznościach; świadczenie zintegrowanej opieki i zapewnienie podstawowych usług zdrowotnych odpowiadających potrzebom jednostki; i zapewnienie dostępu do opieki długoterminowej osobom starszym.

W rezolucji ONZ napisano, że zaniepokojący jest fakt, że pomimo wiedzy o starzeniu się społeczeństw i przyspieszeniu tempa tego procesu, świat nie jest wystarczająco przygotowany, aby odpowiedzieć na potrzeby osób starszych. Starzenie się społeczeństw oddziałuje nie tylko na systemy opieki zdrowotnej, ale także na wiele innych aspektów, w tym na rynki pracy i finansowe oraz popyt na towary i usługi, takie jak edukacja, mieszkalnictwo, opieka długoterminowa, ochrona socjalna, etc.


Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy