Strona głównaZdrowieO której godzinie najlepiej ćwiczyć, by zadbać o serce

O której godzinie najlepiej ćwiczyć, by zadbać o serce

Poranna aktywność fizyczna ma związek z najniższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu. I nie ma tu znaczenia całkowita ilość codziennego wysiłku.
O której godzinie najlepiej ćwiczyć, by zadbać o serce [fot. Julita from Pixabay]
- Wszyscy wiedzą, że są dobre dla zdrowia serca, nasze badanie pokazuje zaś, że poranne treningi są najbardziej korzystne. Było to szczególnie wyraźne u kobiet i dotyczyło zarówno „rannych ptaszków", jak i „nocnych marków" - mówi Gali Albalak z Leiden University Medical Centre w Holandii.

W badaniu wzięło udział ponad 86 tysięcy ludzi w wieku 42 - 78 lat, u których na początku badania nie zdiagnozowano choroby układu krążenia. Uczestnicy nosili na nadgarstku urządzenie rejestrujące ich aktywność przez siedem kolejnych dni.

W ciągu sześciu do ośmiu lat monitorowania zdrowia uczestników odkryto, że bycie najbardziej aktywnym między 8 rano a 11 rano wiązało się z najniższym ryzykiem zarówno , jak i udaru mózgu.

W innej części badań podzielono uczestników na cztery grupy w zależności od pory największej aktywności fizycznej: 1) południe; 2) wcześnie rano (przed 8 rano); 3) późny poranek (między 8 a 10 rano); i 4) wieczór (po 19:00).

Uwzględniając wiek i płeć, obliczono, że ci, którzy byli najbardziej aktywni wczesnym lub późnym rankiem, mieli odpowiednio o 11 i 16 proc. mniejsze ryzyko rozwoju choroby wieńcowej w porównaniu z pozostałymi. Ponadto osoby, które były najbardziej aktywne późnym rankiem, miały o 17 proc. mniejsze niższe wystąpienia w porównaniu z pozostałymi.

Nie miała przy tym znaczenia całkowita ilość dziennej aktywności i to, czy uczestnicy określali siebie jako osoby lubiące wstawać rano, czy też nie. Kobiety, które były najbardziej aktywne wczesnym rankiem lub rankiem, miały odpowiednio o 22 i 24 proc. niższe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej w porównaniu z innymi. Co więcej, kobiety, które były najbardziej aktywne późnym rankiem, miały o 35 proc. mniejsze zagrożenie udarem w porównaniu do pozostałych.

Jak zaznaczają autorzy, badanie miało charakter obserwacyjny, więc nie dowodzi związku przyczynowo-skutkowego między porą ćwiczeń i ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy