Strona głównaZdrowieNowy sposób na rzucanie palenia

Nowy sposób na rzucanie palenia

Jak rzucić skutecznie palenie? Trzeba stawiać sobie dalekosiężne cele... Taki wniosek wysunęli uczeni z Newcastle University w Wielkiej Brytanii, którzy wykorzystali zbierane przez osiem lat dane z dużego australijskiego badania.
Nowy sposób na rzucanie palenia Uczeni od dawna już wiedzą, że rzadziej niż te bez nałogu planują swoją przyszłość. Nowe badania pokazały, że palacze, którzy bardziej orientują się na przyszłość, są bardziej skłonni do walki z uzależnieniem.

W ramach badań co roku zbierano dane na temat ekonomicznego i subiektywnie ocenianego dobrostanu, pracy i dynamiki rodziny od ponad 7 000 australijskich gospodarstw domowych. 1 817 uczestników było palaczami na początku badania (tj. w 2001 roku). Przeanalizowano ich troskę o przyszłość na podstawie planowania przez nich oszczędności i wydatków.

Osoby, które planowały wydatki i oszczędności na okres dłuższy niż trzy miesiące, zostały sklasyfikowane jako mające dłuższy horyzont czasowy. Ci, którzy swoje finanse projektowali na nie więcej niż tydzień, uznani zostali za ludzi o krótszym horyzoncie czasowym. Naukowcy sprawdzili, ilu uczestników palących w 2001 roku porzuciło nałóg do 2008 roku. Okazało się, że spośród wszystkich osób, które wyzwoliły się z nałogu, siedemdziesiąt sześć procent stanowiły te zaklasyfikowane do pierwszej z wymienionych grup.

Naukowcy odkryli „moc" dalekosiężnych planów także w innych dziedzinach. Nowo zdiagnozowani pacjenci z zorientowani na przyszłość są bardziej skłonni do dokonywania zalecanych zmian w diecie i podejmowania ćwiczeń . Co więcej osoby zażywające kokainę i nie biorące pod uwagę przyszłości znacznie rzadziej decydowały się na zaprzestania używania narkotyków.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy