Strona głównaZdrowieNowy raport: zanieczyszczenia powietrza wywołują zawał, udar i inne choroby

Nowy raport: zanieczyszczenia powietrza wywołują zawał, udar i inne choroby

Z nowych badań przeprowadzonych na wielką skalę wynika, że zanieczyszczenia powietrza zabierają nam wiele lat zdrowego życia - powodują zawały, udary i choroby płuc.
Zanieczyszczenia powietrza wywołują zawał, udar i inne choroby
Z raportu, który przygotowano w oparciu o badania stanu powietrza ponad sześciuset miast w 24 krajach i regionach wynika, że odpowiada za wiele chorób i przedwczesnych śmierci.

Analizy uczonych z London School of Hygiene and Tropical Medicine pokazały, że już krótkotrwała ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza zwiększyło ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny. Szczególnie zaś wzrosło prawdopodobieństwo zgonu z powodu chorób serca, i .

Pył zawieszony (ang. particulate matter, PM) to drobne cząstki w powietrzu o różnym rozmiarze. Te o gabarytach nie większych niż 2.5 mikrometra są najgroźniejsze - wywołują największe szkody w ludzkim organizmie. Ich źródłem są m. in. pojazdy silnikowe, elektrownie, spalanie drewna (także pożary lasów) i niektóre procesy przemysłowe. Zagrożenie stanowią także PM10, czyli mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 mikrometrów. Są one wytwarzane w efekcie m. in. procesów spalania paliw stałych i ciekłych.

Każde zwiększenie 10 mikrogramów na metr kwadratowy PM10 oraz PM2.5 to ponad 150 dodatkowych codziennych zgonów na każde 15 tysięcy ludzi. „Główny przekaz z badania dotyczy ryzyka związanego z zanieczyszczeniem oraz znaczenia norm i limitów jakości powietrza", wyjaśnia prof. Antonio Gasparini, autor analiz. „Odnotowuje się też istotnie nadmierną śmiertelność przy poziomach zanieczyszczenia poniżej obecnych limitów, więc powinny być zaostrzane, a nie zmniejszane", dodaje prof. Contarini.

Cząsteczki zanieczyszczeń gromadzą się w płucach, gdzie z dużym prawdopodobieństwem powodują obrażenia i stany zapalne. To z kolei wywołuje reakcję nie tylko w samych płucach (prowadząc do ich chorób), ale i innych częściach organizmu, zwiększając ryzyko stwardnienia naczyń krwionośnych, co może prowadzić do zawału serca i innych .

Na temat badań napisano w magazynie New England Journal of Medicine.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy