Strona głównaZdrowieNowa piramida żywienia dla seniorów poprawi jakość życia?

Nowa piramida żywienia dla seniorów poprawi jakość życia?

Standard życia jest wyższy niż kiedykolwiek i ludzie żyją dłużej. Według Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) możemy teraz liczyć na 78 lat życia w porównaniu z 72 odnotowanymi w latach 80. XX w. Europejczycy dożywają również do nieco ponad 60 lat w dobrym zdrowiu i bez upośledzeń wpływających na codzienne zajęcia - według przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) raportu pt. "Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie: Europa 2010". Pytanie, jakie się pojawia, brzmi: czy ludzie mogą żyć w zdrowiu dłużej?
Nowa piramida żywienia dla seniorów poprawi jakość życia? Projekt NU-AGE (Nowe strategie dietetyczne odpowiadające na specyficzne potrzeby starszej populacji na rzecz zdrowego starzenia się w Europie), który uzyskał 9 mln EUR z tematu "Żywność, rolnictwo, rybołówstwo i biotechnologia" (KBBE) Siódmego Programu Ramowego (7PR) UE, ma na celu przeciwdziałanie niesprawności kognitywnej i fizycznej odczuwanej przez osoby starsze. Eksperci wskazują, że liczba Europejczyków w wieku powyżej 65 lat rośnie i przewidują, że wskaźnik ten osiągnie 40% ogólnej populacji w ciągu niecałych 19 lat. Profilaktyka chorób związanych z wiekiem pomoże również odciążyć budżety systemów opieki zdrowotnej i społecznej.

Kierowane przez Uniwersytet Boloński we Włoszech konsorcjum NU-AGE zgromadziło 31 ekspertów ze środowiska naukowego, akademickiego i przemysłowego. Partnerzy zbadają wpływ diety na seniorów w Europie oraz dostarczą kluczowych informacji, jak mogliby oni wieść dłuższe i zdrowsze życie.

Eksperci są przekonani, że na starzenie się wpływają niezliczone czynniki środowiskowe i biologiczne, a dieta jest jednym z nich. Niemniej naukowcy muszą wyjaśnić sposób, w jaki dieta oddziałuje na proces starzenia się, bowiem przeprowadzono niewiele badań nad wpływem diety na schorzenia związane z wiekiem. Celem jest również ustalenie optymalnej diety.

Do tej pory eksperci odkryli, jak spożywana żywność może wpłynąć na rozwój zapalenia. Dane pokazują, że zapalenie związane ze starzeniem się może oddziaływać na pojawianie się chorób związanych z wiekiem, w tym cukrzycy typu 2, miażdżycy tętnic i zwyrodnienia układu nerwowego.

W ramach planu partnerzy NU-AGE opracują nową piramidę żywienia dla osób powyżej 65 roku życia. Żywieniowe wytyczne dietetyczne stosowane w Europie zostaną wykorzystane do zbudowania piramidy, która określi proporcje rozmaitych produktów żywnościowych, które powinny stanowić elementy zbilansowanej diety. Partnerzy twierdzą, że piramida żywieniowa, nazwana NU-AGE 65+, obejmie potrzeby żywieniowe osób starszych, kładąc nacisk na gęstość odżywczą, wodę, błonnik oraz witaminy D i B12.

Seniorzy otrzymają wzbogaconą żywność oraz porady i wsparcie, jak zmienić swoją dietę, aby była zgodna z piramidą. Te informacje pomogą zespołowi NU-AGE ocenić wpływ piramidy żywieniowej na stan zdrowia i czynniki starzenia się. Partnerzy gromadzić będą również informacje na temat spożywania pokarmów, a także próbki krwi, moczu i inne, a wyniki zostaną porównane z tymi uzyskanymi od osób starszych niebiorących udziału w interwencji dietetycznej. Prowadzone badania skupią się również na społeczno-gospodarczych determinantach wyborów żywieniowych.

"Na podstawie wyników swoich prac konsorcjum NU-AGE będzie dążyć do wypełniania obecnej luki w wiedzy na temat możliwego wpływu zdrowej diety na choroby związane z wiekiem i niesprawność czynnościową oraz na temat przeciwdziałania im. Przyczyni się to do poprawy zdrowia i jakości życia starzejącej się populacji w Europie" - mówi koordynator projektu NU-AGE, profesor Franceschi z Uniwersytetu Bolońskiego.

Zespół NU-AGE twierdzi, że skorzystać z wyników tych badań będą mogli naukowcy, przedsiębiorcy i ustawodawcy. Wniosą one również wkład do "Pilotażowego, europejskiego partnerstwa innowacyjnego w zakresie aktywnego i zdrowego starzenia się", któremu patronuje Komisja Europejska.

Partnerzy projektu NU-AGE pochodzą z Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, USA, Węgier, Wlk. Brytanii i Włoch.

Więcej informacji:

Uniwersytet Boloński:


Karta informacji o projekcie NU-AGE w serwisie CORDIS - proszę kliknąć:


Pilotażowe, europejskie partnerstwo innowacyjne w zakresie aktywnego i zdrowego starzenia się:


Aby zapoznać się z raportem OECD pt. "Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie: Europa 2010", proszę kliknąć:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy