Strona głównaZdrowieNiskie ciśnienie krwi może oznaczać wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci

Niskie ciśnienie krwi może oznaczać wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci

Odkryto, że istnieje dość silny związek między niskim ciśnieniem krwi i wyższym ryzykiem wcześniejszej śmierci.
Niskie ciśnienie krwi może oznaczać wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci  [fot. kalhh from Pixabay]
Na Uniwersytecie w Exeter przeanalizowano dane medyczne ponad 400 tysięcy starszych ludzi i odkryto, że niskie ciśnienie może poważnie zagrażać zdrowiu.

Badanie przeprowadzono po tym, jak niektóre kraje zmieniły wytyczne dotyczące , aby zachęcić medyków do aktywniejszego działania na rzecz obniżenia ciśnienia krwi i poprawić stan zdrowia pacjentów. Jeśli chodzi o brytyjskie zalecenia dotyczące ciśnienia, dotyczą wszystkich pacjentów, jednak badania, na podstawie których formułowano wskazówki, nie uwzględniały starszych ludzi.

Odkryto, że osoby w wieku powyżej 75 lat z niskim ciśnieniem krwi (poniżej 130/80) były bardziej zagrożone śmiercią w okresie obserwacji w porównaniu z osobami o normalnym ciśnieniu krwi. Było to szczególnie widoczne u seniorów z zespołem słabości, u których ryzyko zgonu było o 62 procent wyższe podczas dziesięcioletniego czasu monitorowania uczestników.

Chociaż nadciśnienie krwi zwiększało ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, nie było ono powiązane z wyższą śmiertelnością ludzi w wieku powyżej 75 lat z zespołem słabości. Seniorzy w wieku ponad 85 lat, którzy mieli cechowali się podwyższonym ciśnieniem krwi, cechowali się niższą śmiertelnością w porównaniu z uczestnikami o niższym ciśnieniu, niezależnie od tego, czy dotyczył ich .

- Międzynarodowe wytyczne są ustalane w kierunku ścisłych celów dotyczących ciśnienia krwi, jednak nasze odkrycia wskazują, że może to nie być właściwe u osób starszych z zespołem słabości. Potrzebujemy więcej badań, aby ustalić, czy nasilona kontrola ciśnienia krwi jest bezpieczna u seniorów i sprawdzić, dla jakich grup pacjentów może to być korzystne, abyśmy mogli opracować lepiej spersonalizowane zarządzania ciśnieniem ludzi w starszym wieku - mówi gerontolog dr Jane Masoli.

- Dobrze wiemy, że leczenie ciśnienia krwi pomaga zapobiegać i , więc nikomu nie radzilibyśmy, aby przestał brać leki, chyba że pod nadzorem lekarza - ostrzega dr Masoli.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy