Strona głównaZdrowieNiska ilość węglowodanów w diecie pomaga stracić na wadze, utrzymując masę mięśni

Niska ilość węglowodanów w diecie pomaga stracić na wadze, utrzymując masę mięśni

Kilkutygodniowa dieta o nikłej ilości węglowodanów poprawiła skład ciała, dystrybucję tłuszczu w organizmie i zdrowie metaboliczne.
Niska ilość węglowodanów w diecie pomaga stracić na wadze, utrzymując masę mięśni [fot. -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ from Pixabay]
Osoby starsze z otyłością są szczególnie narażone na ryzyko rozwoju chorób kardiometabolicznych, takich jak i choroby układu krążenia. Najwyższe ryzyko rozwoju zaburzeń może wiązać się z odkładaniem się tłuszczu w niektórych miejscach ciała, takich jak jama brzuszna i mięśnie szkieletowe.

Eksperci chcieli sprawdzić, czy dieta wysokotłuszczowa o bardzo niskiej zawartości węglowodanów pomoże zmniejszyć tkankę tłuszczową i zachować masę beztłuszczową bez ograniczania kalorii u otyłych osób starszych. Mogłoby to bowiem poprawić efekty leczenia , w tym wrażliwość na insulinę i profil lipidowy.

- Po ośmiu tygodniach grupa stosująca straciła więcej na wadze i całkowitej masy tłuszczu niż grupa kontrolna - mówi dr Amy Goss, współautorka badań.

Jedzenie jaj było ważnym elementem całego programu żywieniowego - uczestnicy jedli co najmniej trzy dziennie. - były częścią tego badania, ale nie możemy stwierdzić, czy uzyskane wyniki są efektem serwowania sobie tego właśnie produktu. Niemniej można stwierdzić, że całe jaja można włączać do diety w zdrowy sposób, bez negatywnego wpływu cholesterolu we krwi u osób starszych - dodaje dr Goss.
Główna różnica pomiędzy grupami stosującymi różną dietę dotyczyła utraty tkanki tłuszczowej z jamy brzusznej i ilości masy mięśni szkieletowych.

- Odkryliśmy też znaczną poprawę ogólnego profilu lipidowego, co odzwierciedla zmniejszone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Co więcej, wrażliwość na insulinę poprawiła się w odpowiedzi na dietę o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, co odzwierciedla zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2. Ogólnie rzecz ujmując zaobserwowaliśmy poprawę składu ciała, dystrybucji i zdrowia metabolicznego w odpowiedzi na ośmiotygodniową dietę o bardzo niskiej zawartości węglowodanów - wyjaśnia dr Goss.

Według autorów, dieta o niskiej ilości węglowodanów jest dobrą opcją terapeutyczną w przypadku wielu schorzeń, w tym cukrzycy typu 2, otyłości i niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby.

- To badanie stanowi kontynuację wcześniejszych testów i pokazuje, że opisywana dieta może być bezpieczną opcją leczniczą dla osób starszych po 70-tym roku życia cierpiących na otyłość. Nikła ilość węglowodanów dała ubytek „metabolicznie szkodliwych" zapasów tłuszczu przy jednoczesnym zachowaniu mięśni szkieletowych i utracie na wadze - wyjaśnia dr Goss.

Historycznie rzecz biorąc, jajka zyskały złą sławę w wyniku wytycznych żywieniowych American Heart Association w 1968 roku. Wówczas zalecono jedzenie nie więcej niż trzy całe jaja tygodniowo. Ograniczenia wynikały z obawy o zawartość cholesterolu i tłuszczów nasyconych w żółtku. Od tego czasu zalecenia złagodzono, ponieważ nowsze badania pokazały znikomy wpływ cholesterolu w diecie na poziom cholesterolu we krwi.

- Teraz uważa się jaja za ważny element diety, ponieważ są bogate w składniki odżywcze, w tym są źródłem białka, choliny, witaminy B12, selenu, witaminy D i innych substancji niezbędnych do wzrostu i rozwoju, a także utrzymania masy mięśniowej - mówi dr Goss.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy