Strona głównaZdrowieNiezbędne minerały - selen

Niezbędne minerały - selen

Selen wraz z witaminą E działa jako silny przeciwutleniacz. Odpowiada więc za zapobieganie lub opóźnianie procesu utleniania wiązań chemicznych, a zatem wspomaga naturalne mechanizmy ochronne organizmu. Poza tym ma udział w zachowaniu zdrowia prostaty.
Niezbędne minerały - selen Funkcje minerału

Selen działa jako kofaktor dla systemów enzymów antyoksydacyjnych chroniąc komórki przed uszkodzeniami przez wolne rodniki, który to proces wiąże się z i niektórymi nowotworami. Minerał wiąże też metale, takie jak rtęć i arsen, co uniemożliwia im wywołanie choroby. Selen utrzymuje zdrowie .

Źrodła

Źródła selenu to: orzechy brazylijskie, orzechy nerkowca, orzechy włoskie oraz ryby, takie jak tuńczyk i sola, a także ryż i pszenica.

Dawkowanie i suplementacja

Jeśli chodzi o dawkowanie, nie zaleca się więcej niż 200mcg. Ponad 3.2mg może prowadzić do i nieświeżego oddechu.

Nie ustalono dziennej zalecanej dawki, ale eksperci rekomendują średnio 75 mcg dziennie, co stanowi równowartość około pięciu orzechów brazylijskich. Zakres suplementacji wynosi 50 do 200 mcg dziennie. Za jedną z najlepszych form suplementów uznaje się selen związany z chelatem aminokwasowym, tj. selenometionina.

Niedobór

Niski poziom selenu może spowodować aktywność wirusów, co prowadzi do infekcji. Inne objawy niedoboru obejmują: łupież, problemy z płodnością i zdrowiem prostaty u mężczyzn, przedwczesne starzenie i słabe mięśnie.

Badania


Dzienna dawka 200mcg selenu i 160mg witaminy E zmniejsza objawy trądziku. Ludzie stosujący dietę bogatą w selen mają niższe ryzyko raka niż pozostali. pomaga również zmniejszyć uszkodzenia w ścianach tętnic i zmniejsza warstwę tłuszczową, która może je zablokować.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy