Strona głównaZdrowieNiewielkie ilości wina wspomogą zdrowie psychiczne

Niewielkie ilości wina wspomogą zdrowie psychiczne

Umiarkowane ilości wina mogą wiązać się z niższym ryzykiem rozwoju depresji.
Niewielkie ilości wina wspomogą zdrowie psychiczne  [fot. tookapic from Pixabay] Niewielkie ilości alkoholu mogą mieć podobny ochronny wpływ na depresję, jaki zaobserwowano w przypadku .
Zaproszeni do badań uczestnicy byli w wieku 55 - 80 lat i nigdy wcześniej nie chorowali na depresję ani nie mieli problemów związanych z alkoholem. Ilość wypijanego przez nich alkoholu, ich zdrowie psychiczne i styl życia monitorowano przez siedem lat.

Głównym napojem alkoholowym, jaki uczestnicy sobie serwowali, było wino. Jak ustalono, osoby, które co tydzień piły umiarkowane ilości tego trunku, rzadziej cierpiały na depresję.

Najniższe wskaźniki depresji odnotowano w grupie osób, które wypijały od dwóch do siedmiu małych kieliszków wina tygodniowo. Takie wyniki pozostały istotne nawet wtedy, gdy uwzględniono inne czynniki mające wpływ na ryzyko objawów depresyjnych, w tym styl życia, palenie , stosowaną dietę i stan cywilny.

- Niewielkie ilości wypijanego alkoholu mogą skutkować ochroną w podobny sposób, jak zaobserwowano to w przypadku choroby wieńcowej serca. Uważa się, że i choroba wieńcowa odznaczają się pewnymi wspólnymi mechanizmami chorobowymi.

Wcześniejsze badania pokazały, że pewne substancje zawarte w , takie jak i inne związki fenolowe, mogą mieć ochronny wpływ na niektóre obszary mózgu - wskazuje prof. Miguel A. Martínez-González z Uniwerystetu w Nawarry.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy