Strona głównaZdrowieNieregularny sen zagraża sercu

Nieregularny sen zagraża sercu

Ludzie, którzy nie sypiają o tych samych porach i poświecają na odpoczynek różne ilości godzin, mają wyższe ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym udaru, zastoinowej niewydolności serca oraz choroby wieńcowej serca.
Nieregularny sen zagraża sercu [Fot. ALDECAstudio - Fotolia.com]
Z badań przeprowadzonych przez uczonych Harvard Medical School wynika, że układowi sercowo-naczyniowemu nie tylko zagraża , ale także jego nieregularne pory.

Uczeni przez kilka lat monitorowali pory snu dużej grupy ludzi. Aby precyzyjnie określić godziny i budzenia się, uczestnicy nosili na nadgarstkach nosili urządzenia, które rejestrowały aktywność badanych. Po uwzględnieniu różnych czynników problemów sercem, odkryto, że osoby, u których zmieniała się z nocy na noc, byli o 2,2 razy bardziej narażone na jakieś zdarzenie sercowo-naczyniowe niż ci, którzy chodzili spać i wstawali o niezmiennych godzinach. Jeśli różnica w porach snu wynosiła do pół godziny, nie dostrzeżono wyższego prawdopodobieństwa kłopotów sercowych, jeśli jednak sięgała 90 minut, ryzyko zwiększało się dwukrotnie.

Nie jest jasne, dlaczego nieregularne godziny nocnego odpoczynku oznaczały większe zagrożenie zdarzeniami sercowo-naczyniowymi. Być może - mówią eksperci - to działa podobnie, jak w przypadku aktywności fizycznej: jest bardzo dobra dla naszego organizmu, jeśli podejmujemy ją co dwa - trzy dni, a może nam zagrażać, jeśli wykonujemy intensywne i długie ćwiczenia „od wielkiego dzwonu". Odpowiednio długi sen jest niezbędny dla dobrego zdrowia, ale jego nieregularność jest groźna dla funkcjonowania organizmu.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy