Strona głównaZdrowieNiedostateczny poziom testosteronu niebezpieczny dla zdrowia mężczyzn

Niedostateczny poziom testosteronu niebezpieczny dla zdrowia mężczyzn

Starsi mężczyźni z relatywnie niskim poziomem testosteronu są słabsi i bardziej narażeni na różne choroby.
Testosteron pomaga mężczyznom w utrzymaniu gęstości tkanki kostnej, odpowiedniej masy i siły mięśniowej oraz produkcję czerwonych krwinek. Poziom hormonu naturalnie spada wraz z wiekiem, badania zaś wykazują związek między niższym poziomem hormonu męskiego a takimi problemami zdrowotnymi, jak: cukrzyca, depresja, złamania. Nie jest jednak pewne, czy spadek ilości testosteronu jest przyczyną wymienionych dolegliwości, czy też ma miejsce równolegle z nimi. Badania nie dają tu jednoznacznej odpowiedzi.

Niektórzy uczeni przekonują, że, testosteron - podawany doustnie lub przez skórę dzięki zastrzykom, bądź plastrom - odbudowuje masę mięśniową u starszych mężczyzn i przyczynia się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej, nie przekłada się zaś na większą mobilność, wytrzymałość i poprawę ogólnego funkcjonowania.

Aby ocenić związek pomiędzy słabością a poziomem testosteronu, australijscy uczeni zaprosili do badań 3.616 mężczyzn w wieku między 70 - 88 lat. Słabość oceniano za pomocą specjalnie opracowanej skali składającej się z pięciu czynników, były to: odczuwanie zmęczenia, trudności z wchodzeniem po schodach, trudności z przejściem ponad 100 metrów, istnienie ponad pięciu chorób, utrata powyżej 5% masy ciała. Na początku testów zbadano ilość testosteronu, białka wiążącego hormony płciowe (SHBG) oraz hormonu luteinizującego (LH). Następnie uczeni dokonali ponownych pomiarów wspomnianych substancji u 1 586 uczestników (pozostali zmarli) cztery do siedmiu lat później.

Przy pierwszym badaniu 15% mężczyzn uznano za słabych, co oznaczało, że występowały u nich trzy z pięciu czynników omówionej skali. Ogólnie rzecz biorąc, stwierdzono wyższe ryzyko zaistnienia wszystkich wspomnianych aspektów słabości u mężczyzn, u których poziom testosterony był niższy od przeciętnego. Ponadto, niedobór męskiego hormonu okazał się mieć wpływ na wzrost ilości i nasilenia się czynników słabości po czterech do siedmiu lat od pierwszego badania.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy