Strona głównaZdrowieNiedobór witaminy D sprzyja demencji

Niedobór witaminy D sprzyja demencji

Demencja jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych na całym świecie. Według medyków istnieją jednak sposoby na opóźnienie lub powstrzymanie rozwoju otępienia.
Niedobór witaminy D sprzyja demencji [fot. Henryk Niestrój from Pixabay] Nowe badania genetyczne przeprowadzone w Australii pokazują bezpośredni związek między a niedoborem witaminy D.
Jak odkryto:

  • niski poziom witaminy D wiązał się z mniejszą objętością mózgu i zwiększonym ryzykiem otępienia oraz udaru mózgu
  • analizy genetyczne potwierdziły przyczynowy związek niedoboru witaminy D i demencji.
  • w niektórych populacjach aż 17 procentom przypadków demencji można by zapobiec poprzez zwiększenie poziomów witaminy D (od standardowego poziomu, za który uznano 50 nmol/l).

Demencja to postępująca choroba, który prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych. Na całym świecie ponad 55 milionów ludzi cierpi na tę chorobę, a każdego roku diagnozuje się 10 milionów nowych przypadków.

- jest prekursorem hormonu, który coraz częściej jest uznawany za mający szerokie oddziaływanie, w tym na zdrowie mózgu, jednak do tej pory bardzo trudno było określić, co by się stało, gdybyśmy byli w stanie zapobiegać niedoborom witaminy D - mówi prof. Elina Hyppönen z Uniwersytetu Australii Południowej.

- Badanie wskazuje wpływ bardzo niskiego poziomu witaminy D na ryzyko demencji i , wykorzystując analizy genetyczne dużej populacji. (...) Przykładowo, odkryliśmy, że wśród mieszkańców Wielkiej Brytanii można było uniknąć nawet 17 proc. przypadków demencji, zwiększając poziom wspomnianej witaminy do normalnego zakresu - zauważa prof. Hyppönen.

- Demencja jest postępującą chorobą, która wyniszcza zarówno jednostki, jak i rodziny. Jeśli jesteśmy w stanie to zmienić zapobiegając poważnym niedoborom witaminy D, przyniesie to dalsze korzyści i poprawi zdrowie oraz samopoczucie tysięcy ludzi - wyjaśnia prof. Hyppönen.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy