Strona głównaZdrowieNie możesz zasnąć? Spróbuj sprawdzonych metod

Nie możesz zasnąć? Spróbuj sprawdzonych metod

Jeśli jesteś jedną z tych osób, dla których zasypianie to prawdziwy koszmar albo męczy cię wielokrotne wybudzanie się, najprawdopodobniej nie dostarczasz swemu organizmowi odpowiedniej ilości snu, to z kolei prowadzi m. in. do rozwoju chorób serca i przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Przyczyną wspomnianych kłopotów mogą być twoje przyzwyczajenia, czasem wystarczy zmienić kilka nawyków lub zastosować proste rady, by szybciej i łatwiej zasnąć. Oto wskazówki Sharon O'Brien z seniorliving.com
Nie możesz zasnąć? Spróbuj sprawdzonych metod [© Karen Winton - Fotolia.com] • Znajdź swój rytm. Naucz się chodzić spać i budzić się o regularnych porach, także w weekend. Trzymanie się określonego schematu pomoże zachować okołodobowy rytm, swego rodzaju zegar dla organizmu, który „zapamięta” czas snu i wybudzania się.

• Ćwicz regularnie. Aktywność fizyczna jest polecana także i w tej dziedzinie, regularne poddawanie się jej pomaga zredukować napięcie i niepokój. Kiedy jesteśmy spokojni i odprężeni, łatwiej nam zasnąć, poprawia się także jakość snu. Warto jednak pamiętać, aby zakończyć trening przynajmniej trzy godziny przed pójściem do łóżka.

• Zrezygnuj z drzemki. Popołudniowe sjesty nie są polecane, powodują, że wieczorem trudniej nam zasnąć i częściej wybudzamy się w środku nocy.

• Uważaj, co jesz i pijesz. Należy zrezygnować z napojów kofeinowych i alkoholowych w godzinach wieczornych. Jeśli lubisz coś przekąsić przed snem, przygotuj sobie jakiś ciepły napój bez zawartości wspomnianych używek i kilka krakersów. Nie należy objadać się przed snem, ani spożywać nawet niewielkiej ilości ciężkostrawnych pokarmów.

• Stwórz odpowiedni nastrój. Sypialnia powinna być ciemna, cicha i mieć dobrą wentylację. Pomocne w zaśnięciu mogą być też olejki eteryczne, świece pachnące, itp. Wybierz do sypialni zapach, który cię odpręża i dobrze się kojarzy.

• W sypialni śpij i uprawiaj seks. Nie powinna stanowić centrum multimedialnego albo biura, dobrze, gdy kojarzy się z cichym, intymnym, miłym miejscem do odpoczynku.

• Rutyna bywa pożądana. Wykonuj te same czynności przed położeniem się spać, będą stanowiły sygnał dla organizmu, że nadchodzi czas snu, ułatwią wyciszenie się i zaśnięcie.

• Daj sobie kwadrans za zaśnięcie. Jeśli w tym czasie się nie uda, wstań, przejdź się po pokoju, weź na chwilę nudną książkę, zrób coś, co uczyni cię śpiącym.

• Nie martw się. Zaśniesz szybciej, jeśli nie będziesz rozpamiętywać zdarzeń z upływającego dnia i oddawać się rozterkom. Nie panikuj, jeśli nie możesz zasnąć, niepokój i zdenerwowanie utrudniają zapadanie w sen.

• Poszukaj profesjonalnej pomocy. Jeśli kłopoty ze snem zaczynają przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu, utrzymują się kilka tygodni, a sposoby stosowane na własną rękę nie dają rezultatów, udaj się do lekarza. Możesz potrzebować profesjonalnej pomocy, np. terapii obejmującej zażywanie medykamentów ułatwiających zasypianie.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 07:58:00, 19-01-2009 zosia446

    Dzieki temu,ze nie moge zasnac,pokazalam Wam fragmencik Ameryki.U mnie 2 po polnocy.
  • 08:13:42, 19-01-2009 helena62

    Witam , tez mam problemy ze snem, jak moge bronie sie przed chemia, latem i w jakas znosna pogode pomaga natura, spacer, rower ale teraz ciemno i nie mozna za bardzo szalec. Czytac niby moge ale nie zawsze bo nie zawsze moge sie skupic nad tym co czytam/ ma ktos taka przypadlosc? Telewizor, komp wlaczam, buszuje, przewalam sie z boku na bok i nie spie a rano do pracy. No nic nie bede narzekac bo inni maja gorzej ale jak jest taki temat to pisze,pozdrawiam
  • 16:00:33, 25-06-2017 ~gość: 91.146.227.xxx

    Takie porady to piszą osoby które nie mają problemów ze snem,a nawet nie mają pojęcia co to jest. Problem z zasypianiem i snem, albo jest objawem innej dysfunkcji organizmu a wręcz objawem choroby lub samą chorobą.Niestety jest lekceważony przez prawie wszystkich,których nie dotyczy.

Strony : 1 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy