Strona głównaZdrowieNegatywne nastawienie do ludzi starszych sprawi, że możesz doznać... zawału

Negatywne nastawienie do ludzi starszych sprawi, że możesz doznać... zawału

U osób mających negatywne nastawienie do starszych ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych w wieku dojrzałym jest wyższe, informuje sciencenews.org.
Zarówno młodsi dorośli, jak i ci w średnim wieku, którzy prezentują stereotypowe, krzywdzące poglądy na temat starości, częściej doznają zawałów, ataków serca i innych dolegliwości sercowych w jesieni życia, twierdzi psycholog Becca Levy z Yale University.

„Odkryliśmy, że stereotypy na temat starości nabywane juz w dzieciństwie oraz wczesnej dorosłości i rozwijane w ciągu życia przynoszą negatywne efekty dla reprezentujących takie poglądy", mówi Levy. Wraz ze swym zespołem badawczym opisała związek między nastawieniem do procesu starzenia się a prawdopodobieństwem zapadnięcia na choroby serca na łamach „Psychological Science".

Przyczyny wspomnianej korelacji nie są jasne. Naukowcy uważają, że nieprzychylnie nastawieni do starości uczestnicy badania wykazują wzmożone reakcje na stres i częściej prowadzą niezdrowy tryb życia, np. palą papierosy.

Badania Levy stanowią kolejne potwierdzenie tego, co naukowcy odkryli znacznie wcześniej, a mianowicie, że indywidualne psychologiczne różnice już w młodym wieku mają wpływ na zdrowie i jakość życia jednostki w późniejszych latach, wskazuje Howard Friedman z University of California.

W wieloletnim, trwającym od 1968 roku badaniu prowadzonym przez Levy i jej zespół wzięło udział 386 osób w wieku 18-49 lat . Żaden z uczestników nigdy wcześniej nie zapadł na chorobę serca. Każdy partycypant wypełniał formularz, na podstawie którego oceniano stosunek do starości. Negatywne nastawienie ujawniało się np. w określaniu osób starszych jako ułomnych, niedołężnych, beznadziejnych, etc.

30 lat później 25% spośród tych, którzy reprezentowali pejoratywny stosunek do ludzi dojrzałych, doświadczyło jakichś dolegliwości sercowo-naczyniowych, podczas gdy wśród osób pozytywnie nastawionych do starości 13% doznało jednego ze wspomnianych schorzeń.

Przy sporządzaniu statystyk naukowcy wzięli pod uwagę inne czynniki mogące mieć wpływ na pojawienie się chorób serca: ciśnienie krwi, rodzinną historię chorób serca, depresję, edukację, aktywność seksualną, stan cywilny, poziom cholesterolu, nałogi.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy