Strona głównaZdrowieNaukowcy zatrzymali proces starzenia się ludzkich komórek

Naukowcy zatrzymali proces starzenia się ludzkich komórek

Oto nowy naukowy hit: uczonym z University of Exeter po raz pierwszy udało się nie tylko powstrzymać, ale i odwrócić proces starzenia się ludzkich komórek.
Naukowcy zatrzymali proces starzenia się ludzkich komórek [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com]
W niedawnym eksperymencie brytyjscy uczeni odwrócili ludzkich komórek. Taki przełom daje nadzieję na skuteczne przeciwdziałanie degeneracjom komórek prowadzącym do rozwoju związanych z wiekiem chorób.

Starzejące się komórki (ang. senescent cells) ulegają stopniowemu zaburzeniu funkcji, co nie pozostaje bez wpływu na komórki wokół nich, skutkując większymi obszarami o niewłaściwym działaniu. To z kolei przekłada się na rozwój różnych problemów zdrowotnych.

We wcześniejszych testach wykazano, że usunięcie starych dysfunkcyjnych komórek hamuje proces starzenia się u zwierząt i opóźnia rozwój wielu chorób, np. .

Proces starzenia się komórek ciągle nie jest w pełni zrozumiały. Wiadomo, że mają w tym udział uszkodzenia DNA, obecność stanów zapalnych i uszkodzenie struktur ochronnych chromosomów, tj. .

Jednym z powodów osłabienia całego organizmu może być nagromadzenie się tzw. komórek starzejących się, które przestają ulegać podziałom. Teraz uczonym udało się w taki sposób wpłynąć ludzkie tkanki, że ilość komórek starzejących się została zmniejszona o niemal 50 proc.

Autorzy opracowali kilka związków, za pomocą których do mitochondriów (tzw. centrów energetycznych) starzejących się komórek, dostarczony został gazowy siarkowodór, czyli otrzymały one porcję energii, która pomogła powstrzymać proces starzenia się. Testy dowiodły, że takie działanie wywołało spadek o 40-50 procent komórek spełniających kryteria, które pozwalały je uznać za komórki starzejące się.

Jak uważają uczeni, odkryty sposób hamowania mechanizmów starzenia się może pozwolić na opracowanie leków, które zaobiegną procesom degeneracyjnym i opóźnią choroby pojawiające się w wyniku upływu czasu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X