Strona głównaZdrowieNaturalne środki na poprawę pamięci - sięgnij po te zioła

Naturalne środki na poprawę pamięci - sięgnij po te zioła

Jeśli chcesz dodatkowo wspomóc swoją pamięć, sięgnij po zioła. Herbatki i olejki eteryczne z określonych ziół poprawią zdolności do zapamiętywania.
Naturalne środki na poprawę pamięci - sięgnij po te zioła [Fot. RFBSIP - Fotolia.com] Badacze z Uniwersytetu Northumbria w Newcastle odkryli, że, przykładowo, i pomagają pamiętać, tymczasem rumianek i dają efekt relaksacyjny, ale osłabiają możliwości zapamiętywania.

Brytyjscy uczeni sprawdzili, jak na nasze zdolności poznawcze oddziałują zioła i inne naturalne produkty. Okazało się, że szałwia, żeń-szeń, trawa cytrynowa i miłorząb japoński mogą poprawić . Poza tym zweryfikowali efekty m. in. mięty i . Odkryli, że mięta zarówno poprawia nastrój, jak i zdolności poznawcze, w tym pamięć długoterminową, tymczasem rumianek działa pobudzająco i uspokajająco, ale jednocześnie zaburza koncentrację i osłabia zapamiętywanie.

W innych badaniach, z udziałem osób powyżej 65 lat, sprawdzono, jakie skutki dla zdolności poznawczych ma rozpylenie w powietrzu olejku rozmarynowego lub lawendowego. Do badania wykorzystano też grupę kontrolną - nie eksponowaną na żadne zapachy. Okazało się, że olejek lawendowy pomaga zwiększyć spokój, a olejek rozmarynowy poprawia pamięć - woń tego ostatniego sprawiła, że uczestnicy uzyskiwali o 15 proc. lepsze wyniki w testach pamięciowych niż ci, którzy przebywali w miejscu, gdzie unosił się zapach lawendy lub też nie zastosowano żadnego zapachu.

Takie efekty rozmarynu uzyskano także w innych badaniach. Ustalono, że znajdujące się w olejku rozmarynowym związki mogą być odpowiedzialne modyfikacje w pamięci. Przykładowo, jeden z nich, cyneol, może wykazywać takie działanie, jak leki oficjalnie zalecane dla osłabienia objawów . Substancje znajdujące się w rozmarynie mogą zapobiegać rozpadowi neuroprzekaźnika wywołanemu przez określony enzym i dlatego mogą zwiększać efektywność poznawczą.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy