Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: olejek eukaliptusowy na stany zapalne i bóle głowy oraz mięśni

Natura w służbie zdrowiu: olejek eukaliptusowy na stany zapalne i bóle głowy oraz mięśni

Słynny przysmak koali ma właściwości prozdrowotne. Szczególnie ceniony jest olejek eukaliptusowy stosowany jako środek obkurczający i wykrztuśny w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych lub stanów zapalnych.
Zastosowanie

Poniższe zastosowania oparte są na tradycji, teoriach naukowych lub/i badaniach o ograniczonym zakresie. Trzeba jednak zaznaczyć, że zioło nie zostało gruntownie przetestowane na ludziach, a bezpieczeństwo i skuteczność nie zawsze były udowodnione.

Jeśli chodzi o o najpowszechniejsze zastosowanie olejku eukaliptusowego, obejmuje m. in. zapalenie stawów - aromaterapia pomaga osłabić odczucia bólowe i poprawić nastrój u pacjentów z tą chorobą. Poza tym olejek jest używany przy , ponieważ może dać działanie przeciwzapalne i mukolityczne (zmniejszające lepkość śluzu w drogach oddechowych). Co więcej, olejek bywa skuteczny na , łagodzi , a także pomaga przy owrzodzeniu skóry.

Pzoa wymienionym, tradycyjne zastosowanie specyfiku obejmuje: zapalenie oskrzeli, oparzenia, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (), cukrzycę, czerwonkę, infekcje ucha, rozedmę płuc, gorączkę, opryszczkę, chorobę zapalną jelit, wspomaganie ochrony wątroby, ból mięśni i stawów, skurcze mięśni, infekcje pasożytnicze, grzybicę, katar, świerzb, półpasiec, zapalenie zatok, trudności w oddawaniu moczu, zakażenie dróg moczowych, leczenie ran.

Olejek eukaliptusowy wykazuje działanie: antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwutleniające, przeciwwirusowe, aromaterapeutyczne, ściągające, odstarszające owady, etc.

Dawkowanie

Nie ma jednej, rekomendowanej dawki eukaliptusa. Przykładowo, napar z liści eukaliptusa przygotowuje się zwykle z 2 do 3 gramów liści rośliny na 150 ml wody i pija dwa- do trzech razy dziennie. Warto podkreślić, że olejek eukaliptusowy stosowany jest głównie zewnętrznie, jego zażywanie doustne może być toksyczne.

Inhalacje przeprowadza się przy użyciu kilku kropel olejku dodanych do gorącej wody.

Bezpieczeństwo

Olejek może wywoływać rekacje alergiczne w postaci wysypki. Bywa, że zamiast łagodzić, intensyfikuje objawy astmy.

Co istotne, olejek eukaliptusowy może skutkować poważnymi zaburzeniami, jeśli jest zażywany doustnie. Objawy spożycia obejmują: spowolnienie pracy mózgu i centralnego układu nerwowego, senność, drgawki i śpiączkę.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy