Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: liście oliwki europejskiej na nadciśnienie i cukrzycę

Natura w służbie zdrowiu: liście oliwki europejskiej na nadciśnienie i cukrzycę

Oliwka europejska zajmuje ważne miejsce w kulinarno-medycznej historii naszego kontynentu. Od dawna wykorzystywane są w obydwu dziedzinach owoce tego drzewa, ale warto wiedzieć, że także wyciąg z liści może być użyteczny w lecznictwie.
Natura w służbie zdrowiu: liście oliwki europejskiej na nadciśnienie i cukrzycę [Fot. complize | m.martins - Fotolia.com]
Liście eurpejskiej znajdowały medyczne zsastosowanie już w starożytności i do dzisiaj cieszą się popularnością w ziołolecznictwie. Są pomocne szczególnie w walce z , nadciśnieniem oraz infekcjami.

Zastosowanie

Badania na zwierzętach dowiodły, że wyciągi z liści oliwki obniżają ciśnienie krwi i rozszerzają tętnice wieńcowe otaczające serce - może być więc naturalny środkiem na .

Ponadto ekstrakty te mogą być skuteczne przy gorączce, infekcjach, ranach, wysypkach na skórze, a także zaparciach. Wyciąg z liści oliwki chroni układ trawienny, a także ma właściwości neuroprotekcyjne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Redukuje również bodźce bólowe, powstrzymuje namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów (np.) i ma właściwości przeciwutleniające.

Co więcej, liście oliwki mogą osłabić objawy osteoporozy, zmniejszyć rumień skóry, a poprzez poprawę przepływu krwi zapobiec odwodnieniu skóry. Testy przeprowadzone in vitro wskazały, że wyciąg może też chronić przed , hamując proliferację komórek nowotworowych, a także zmniejszyć zaczerwienienie skóry.

Dawkowanie

Nie ma jednej potwierdzonej medycznie, najskuteczniejszej dawki wyciągu z liści oliwki eurpejskiej. Najpowszechniej dostępne są suszone liscie z zawatością 6-15 proc. oleuropeiny. Można też dostarczać sobie ekstraktu w postaci nalewki - 3-4 ml do trzech razy dziennie.

Bezpieczeństwo

Ogólnie rzecz ujmując, liście oliwki są uważane za bezpieczne, niemniej mogą wystąpić reakcje alergiczne u osób uczulonych na rośliny z rodziny Oleaceae. Ostrożność powinny też zachować osoby, które stosują leki obniżające ciśnienie oraz poziom cukru we krwi, ponieważ wyciąg z oliwki może nasilać efekty tych medykamentów.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy