Strona głównaZdrowieNatura w służbie zdrowiu: głóg na problemy z sercem i niepokój

Natura w służbie zdrowiu: głóg na problemy z sercem i niepokój

Głóg to kwitnący krzew z rodziny różowatych. Jego liście, owoce i kwiaty są używane jako lekarstwo. Zawierają substancje zwane flawonoidami, które mają działanie przeciwutleniające. Głóg może poprawiać krążenie krwi i osłabiać czynniki chorób serca oraz m. in. zmniejszać niepokój.
Natura w służbie zdrowiu: głóg na problemy z sercem i niepokój [fot.  erwin nowak from Pixabay]

Najczęstsze zastosowanie

Ludzie najczęściej stosują na ból w klatce piersiowej, , problemy z krążeniem krwi, nadciśnienie, niepokój i wiele innych dolegliwości, choć nie zawsze dysponujemy dowodami naukowymi na jego skuteczne działanie przy wymienionych problemach zdrowotnych.

Źródło przeciwutleniaczy

Przewlekły stan zapalny jest uważany za przyczynę chorób, takich jak astma, cukrzyca typu 2, niektóre nowotwory i inne kłopoty ze zdrowie. Ekstrakt z owoców głogu może znacznie obniżyć poziom związków zapalnych obecnych w organizmie, przyczyniając się do osłabienia zagrożenia wieloma chorobami.

„Preparat" dobry dla układu krążenia

Głóg może pomóc zmniejszyć ciśnienie krwi, więc ma działanie ochronne dla układu sercowo-naczyniowego. To nie wszystko, jest też polecany do leczenia zastoinowej niewydolności serca.

Środek na niepokój

Głóg wykazuje łagodne działanie uspokajające i pomaga osłabić . Stosowanie ekstraktu z jagód głogu może pomóc poczuć się bardziej zrelaksowanym i mniej niespokojnym.

Co więcej, w porównaniu z tradycyjnymi lekami przeciwlękowymi, powoduje mniej skutków ubocznych i może wspomóc leczenie zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego, takich jak lęk lub depresja.

Sposób na obniżenie cholesterolu

Testy pokazały, że przyjmowanie ekstraktów z głogu może obniżyć poziom , co zwiększa ochronę przed .

Wsparcie dla układu trawienia

Głóg jest rekomendowany w leczeniu problemów trawiennych, zwłaszcza bólów brzucha i niestrawności.
Owoc zawiera dużo błonnika, który wspomaga układ trawienny, zmniejszając zaparcia i zwiększając ilość pożytecznych bakterii jelitowych. Ekstraktu z jagód głogu sprawia, że pożywienie przemieszcza się szybciej przez układ pokarmowy, co zapobiega niestrawnościom, chroniąc żołądek podobnie jak lek przeciwwrzodowy.

Efekty uboczneDo najczęściej występujących skutków ubocznych stosowania głogu należą:
  • Problemy żołądkowo-jelitowe
  • Zawroty głowy
  • Ból głowy
  • Migrena
  • Mdłości
  • Wysypka
  • Kołatanie serca

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć