Strona głównaZdrowieNajważniejsze informacje o zdrowiu intymnym

Najważniejsze informacje o zdrowiu intymnym

Z wiedzą o higienie intymnej u Polek nie jest dobrze, 75% kobiet co najmniej raz w życiu cierpi na infekcje okolic intymnych. Tymczasem łatwiej zapobiegać dolegliwościom, niż je leczyć.
W pochwie zdrowej kobiety występuje ok. 100 gatunków bakterii (tlenowe, beztlenowe oraz drożdże). Najliczniejsze są pałeczki kwasu mlekowego zwane Lactobacillus, które w wyniku fermentacji wytwarzają kwas mlekowy. Kwas mlekowy jest odpowiedzialny za utrzymanie niskiego pH środowiska pochwy, stanowi naturalną substancję „antybakteryjną”, która nie pozwala namnażać się nadmiernie innym bakteriom, które to z kolei mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jeśli zniszczeniu ulegnie nasza kwaśna bariera pochwy, może dojść do zapalenia dróg rodnych. Jeżeli dodatkowo obserwujemy u siebie biało-szary kolor upławów, któremu towarzyszy nieprzyjemny zapach, możemy być pewne, że nasza pochwa została zainfekowana niepożądanymi gośćmi.

Upławy są wydzieliną pochwy kobiety, najczęściej bezbarwną lub kremową. Łatwo ją zauważyć w czasie cyklu miesiączkowego, bo pod wpływem działania hormonów zwiększa się ich ilość - nawet do 30 ml, czyli objętości dwóch łyżek. Normalna wydzielina nie ma nieprzyjemnego zapachu, wyglądu i nie daje powodu do niepokoju, kiedy jest jej dużo. Z racji burzy hormonalnej, a także podniecenia seksualnego, aktywują się gruczoły ją produkujące.

Problem zaczyna się wtedy, kiedy zmienia się barwa upławów i kiedy odczuwasz pieczenie lub świąd okolic intymnych. Może to być pierwszy zwiastun bakteryjnego zakażenia pochwy – Bacterial Vaginosis (BV), kandydozy (Yeast Vaginosis, YV). To najczęstsze powody wizyty u lekarza wśród dorosłych kobiet i dorastających dziewcząt.

Infekcja jest wynikiem zaburzenia równowagi bakteryjnej w środowisku pochwy. Nie bierze się od częstego współżycia, ale nieleczona możesz przekazać patogenne mikroorganizmy swojemu partnerowi i doprowadzić go do przykrych powikłań: zapalenia cewki moczowej, zapalenia gruczołu krokowego, zapalenia najądrza oraz do niepłodności. Jak dotychczas jedyną metodą rozpoznania zakażenia są posiewy i wymazy wydzieliny pochwowej, przeprowadzane w większości gabinetów ginekologicznych. Ważne jest, aby wiedzieć, co może zwiększać ryzyko zakażenia.

Jest kilka czynników, które wpływają na ekosystem pochwy i mogą go zaburzyć. A dzieje się tak kiedy:
- używasz środków antykoncepcyjnych
- często zmieniasz partnerów seksualnych
- współżyjesz bez prezerwatywy
- często chodzisz na basen i korzystasz z publicznych toalet
- brałaś lub bierzesz antybiotyki
- jesteś diabetyczką
- właśnie miesiączkujesz
- używasz w codziennej higienie intymnej płynów o wysokim pH, które niszczą dobroczynną florę bakteryjną Lactobacillus

W przypadku pojawienia się infekcji, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa! Tylko on może zdecydować, jaki jest rodzaj zakażenia. Nie ufaj "domowym" metodom typu płukanki i podmywanie się różnymi specyfikami: nagietkiem, kwaskiem cytrynowym, octem, jogurtem ani kefirem, choćby stosowała je najlepsza koleżanka, a tym bardziej nie aplikuj sobie nic dopochwowo! Nie ryzykuj podrażnienia błony śluzowej i rozwoju infekcji.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy