Strona głównaZdrowieNajskuteczniejsze strategie zachowania niższej wagi

Najskuteczniejsze strategie zachowania niższej wagi

Jeśli chcesz schudnąć i utrzymać niższą masę ciała, skomponowanie zdrowej diety, dbanie o samokontrolę i motywację to klucze do sukcesu.
Najskuteczniejsze strategie zachowania niższej wagi [fot. lloorraa z Pixabay]
Wśród strategii stosowanych przez osoby utrzymujące nową niższą wagę wymieniano: wybieranie zdrowej żywności, monitorowanie tego, co się je i stosowanie auto-motywacji.

W testach wzięło udział około 5 tysięcy osób, które znacznie schudły i przez ponad trzy lata.

Przeanalizowano kilkadziesiąt zachowań związanych z kontrolą wagi. W porównaniu z grupą osób o stabilnej wadze, grupa utrzymujących nową niższą wagę deklarowała częstsze stosowanie strategii, takich jak: ustalanie dziennych celów dotyczących rodzaju i ilości jedzenia, zapisywanie każdego dnia tego, co zostało zjedzone, mierzenie wagi produktów, myślenie o przeszłych sukcesach i pozytywne nastawienie. Odkryto też, że zachowania związane z jedzeniem i myśleniem z czasem stawały się łatwiejsze i bardziej zakorzenione.

- Ludzie, którzy najdłużej utrzymali efekty odchudzania, deklarowali większą częstotliwość i powtarzalność zdrowych wyborów żywieniowych - mówi prof. Suzanne Phelan, współautorka badań. - Zdrowsze wybory dietetyczne stawały się również bardziej automatyczne, im dłużej ludzie ich dokonywali. Z czasem utrzymanie utraty wagi może stać się łatwiejsze i wymagać mniej wysiłku - dodaje.

Na całym świecie rośnie problem nadwagi i otyłości. Zwiększają one zaś między innymi ryzyko rozwoju chorób serca, cukrzycy i niektórych nowotworów. Nadwaga jest diagnozowana przy wskaźniku masy ciała () na poziomie 25-29,9, a otyłość przy BMI powyżej 30.

- Utrata wagi w dłuższej perspektywie wiąże się z różnymi korzyściami zdrowotnymi. Co więcej, wśród osób, którym udało się w tym badaniu, odnotowuje się zwiększenie jakości życia, co może być ważnym czynnikiem motywującym - mówi prof. Phelan.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy