Strona głównaZdrowieNajpopularniejsze terapie alternatywne

Najpopularniejsze terapie alternatywne

Specjaliści medycyny zintegrowanej łączą wiele alternatywnych metod leczenia i terapii z klasyczną, tzw. zachodnią medycyną, nie tylko, by pomóc swoim pacjentom, ale i ustalić, które metody są najbardziej skuteczne, a które przynoszą niejednoznaczne efekty. Część terapii konsekwentnie daje dobre rezultaty, są więc stosowane w ramach większości zintegrowanych programów leczenia raka i chorób serca w USA, piszą redaktorzy AARP. Oto krótki przegląd najbardziej popularnych terapii alternatywnych.
Najpopularniejsze terapie alternatywne [© Yanik Chauvin - Fotolia.com] Akupunktura

Ma co najmniej 2000 lat. Pochodzi z Chin i jest obecnie szeroko stosowana w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Licencjonowani akupunkturzyści (jedyni, z jakimi pacjent powinien rozmawiać) działają poprzez wprowadzenie drobnych igieł, znacznie mniejszych niż te używane do pobrań krwi, na punkty na ciele wzdłuż tzw. meridianów (hipotetycznych dróg przepływu energii Qi, łączących punkty akupunkturowe). Kiedy zabiegi tego rodzaju wykonywane są fachowo, powodują niewielki ból lub są niemal nieodczuwalne. Uczeni Zachodu ciągle badają, jak dokładnie działa akupunktura, ale dotychczas już wykazano, że łagodzi ból, nudności, a także problemy z nadciśnieniem, astmą i wiele innych objawów chorobowych wykazując jednocześnie niewiele skutków ubocznych.

Biofeedback - biologiczne sprzężenie zwrotne

Przy użyciu elektronicznego urządzenia monitorującego, pacjent może dowiedzieć się, jak rozpoznać i kontrolować - bez bólu i stosowania lekarstw - różne procesy i stan organizmu, takie jak mięśnie i rytm serca, w celu łagodzenia dolegliwości. Wiele szpitali i klinik w USA zatrudnia teraz ekspertów, którzy mogą uczyć metody biofeedback, zazwyczaj wystarczy do tego 60-minutowea sesja. Badania wykazały, że opisywana technika może mieć wpływ na różne problemy zdrowotne, w tym nudności i wymioty związane z chemioterapią, nieregularne bicie serca (zaburzenia rytmu serca - cardiac arrhythmia), a także wysokie ciśnienie krwi.

Uzdrawiający dotyk

Jest uważany za jedną z najpowszechniejszych terapii tzw. „medycyny pól energetycznych". Osoby praktykujące tę metodę przekonują, że potrafią leczyć różne schorzenia poprzez wpływanie przy pomocy rąk na wyczuwalne ponad powierzchnią skóry "pole energetyczne człowieka". Terapia stosowana jest w niektórych centrach medycznych. Jednakże, badania naukowe nie potwierdziły jej skuteczności. Metoda stanowi jedną z najbardziej kontrowersyjnych.

Medytacja

Ma korzenie w religijnych kulturach wschodnich, to stosowane od dawna leczenie ciała i umysłu polega na świadomym procesie - skupiając się na uspokojeniu umysłu - majacym doprowadzić do tego, co naukowcy nazywają reakcją relaksacyjną (relaxation response). Badani aktywności mózgu wykazały, że niektóre regiony mózgu, uaktywniają się podczas medytacji i mają uspakajający wpływ na układ nerwowy. Specjaliści medycyny zintegrowanej zalecają medytację, aby pomóc złagodzić stres, co z kolei może prowadzić do poprawy odpowiedzi immunologicznej i pozytywnego stanu emocjonalnego.

Poradnictwo żywieniowe

Nauka o żywieniu jest tak mocno rozwinięta, dlatego specjaliści zintegrowanej medycyny uważają, że odpowiednie produkty żywnościowe i niektóre suplementy mogą być ważnym elementem terapii pacjentów. Doradztwo żywieniowe to znacznie szersza oferta niż standardowe porady, np. rekomendacja jedzenia produktów o niskiej zawartości tłuszczu. Najbardziej zaawansowane zintegrowane programy opieki szpitalnej w Stanach Zjednoczonych nierzadko obejmują uczenie pacjentów, jak gotować, jeść i uzupełniać dietę w celu zwiększenia szans na zdrowie.

Joga

Opracowana w starożytnych Indiach, joga obejmuje techniki oddychania, stretching i ćwiczenia koncentracji w różnych pozycjach. Najtrudniejsze pozycje przyczyniają się do wzmocnienia ciała, ale joga może być dostosowana tak, że prawie każdy będzie mógł czerpać korzyści z tych ćwiczeń. Programy zintegrowanej medycyny w szpitalach i klinikach często oferują zajęcia z jogi przeznaczone dla osób, które zostały poddane różnym zabiegom i chemioterapii. Badania wykazują, że ćwiczenia jogi mogą zmniejszyć częstość akcji serca, obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszyć odczucie niepokoju. Niektóre rodzaje jogi mogą pomóc w łagodzeniu bólu.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć