Strona głównaZdrowieNagłe zatrzymanie krążenia - każdy może (i powinien) pomóc

Nagłe zatrzymanie krążenia - każdy może (i powinien) pomóc

Nagłe zatrzymanie krążenia to stan, przy którym serce przestaje pracować prawidłowo a w wyniku tego ustaje krążenie krwi i pojawia się niedotlenienie organizmu. W następstwie takiej sytuacji po upływie około czterech minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Dlatego dobrze jest mieć świadomość jak w takiej sytuacji postępować by uratować komuś życie.
NZK może zdarzyć się każdemu człowiekowi bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia. Może nastąpić w każdej sytuacji - w pracy, sklepie, w kinie, na ulicy czy nawet w domu. W odróżnieniu od , któremu towarzyszy ostry ból w klatce piersiowej, u osoby z NZK po prostu zanika oddech i regularny puls a poszkodowany traci przytomność.

Większość ludzi nie umie postępować w przypadku NZK. Niestety, samo powiadomienie pogotowia nie wystarczy - oczekując na przybycie pomocy medycznej, traci się cenny dla chorego czas. Aby zwiększyć szanse na przeżycie osoby u której wystąpiło NZK, trzeba od razu rozpocząć krążeniowo-oddechową.

Jak powinien przebiegać taki proces? Układamy nadgarstek jednej ręki na środku mostka poszkodowanego, nadgarstek drugiej ręki kładziemy na pierwszym, splatamy palce obu rąk i uciskamy na głębokość 5 - 6 cm. Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej, łączymy uciski z 2 oddechami ratowniczymi. Co jakiś czas sprawdzamy czy poszkodowany zaczął prawidłowo oddychać. Jeśli nie, kontynuujemy resuscytację.

Jeżeli tylko mamy możliwość użycia specjalnego sprzętu ratującego życie, to szanse na przeżycie osoby z NZK wzrastają. Automatyczny defibrylator poddaje mięsień sercowy elektrycznym wstrząsom i przywraca jego prawidłowy rytm.

fot. Physio-ControlJeszcze kilka lat temu na całym świecie osobami uprawnionymi do przeprowadzenia defibrylacji byli tylko lekarze. Dziś sprzęt do zautomatyzowanej defibrylacji - o ile jest dostępny - może być używany przez każdą osobę, będącą świadkiem wypadku, w którym wymagane jest udzielenie natychmiastowej pomocy. Co więcej - przenośne są jedynym narzędziem, pozwalającym uratować chorego, u którego wystąpiło migotanie komór w warunkach pozaszpitalnych.

- Szybka defibrylacja zwiększa szansę przeżycia w 3 na 4 przypadki Nagłego Zatrzymania Krążenia. Nie bójmy się zatem sięgnąć po defibrylator. To nic skomplikowanego. Wbudowany komputer analizuje stan poszkodowanego i ocenia czy defibrylacja jest wskazana. Po uruchomieniu urządzenia, użytkownik cały czas jest prowadzony przez wyraźne instrukcje głosowe. Aby móc używać sprzętu nie jest wymagane wcześniejsze przygotowanie medyczne - wyjaśnia Dominik Orchel specjalista ds. AED z Physio-Control.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy