Strona głównaZdrowieNadreaktywny pęcherz i nietrzymanie moczu - sprzyja im menopauza

Nadreaktywny pęcherz i nietrzymanie moczu - sprzyja im menopauza

Jeśli z wiekiem odczuwasz bardziej nagłą potrzebę udania się do łazienki, nie jesteś sama. Kobiety po menopauzie w wieku 45-54 lata są bardziej narażone na zespół pęcherza nadreaktywnego (overactive bladder syndrome OAB). Ponadto otyłość i mnogie porody zwiększają ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM).
Nadreaktywny pęcherz i nietrzymanie moczu - sprzyja im menopauza [© brankatekic - Fotolia.com]
Objawy nietrzymania moczu są częste u kobiet i zwykle nasilają się wraz z wiekiem. Szacuje się, że kilkadziesiąt procent pań po 60-ce zmaga się z tym problemem.

Istnieją dwa główne typy nietrzymania moczu - wysiłkowe i nietrzymanie moczu z nagłym parciem. To ostanie określa się jako mimowolną utratę moczu związaną z potrzebą jego oddania. Z kolei wysiłkowe nietrzymanie moczu to mimowolny jego wyciek na skutek wysiłku fizycznego, w tym uprawiania sportu, a także np. przy kichaniu i kaszlu. Z tych dwóch przypadków wysiłkowe nietrzymanie moczu częściej diagnozuje się u kobiet. Zespół pęcherza nadreaktywnego charakteryzuje się odczuwnaiem parcia i zwykle towarzyszy mu zwiększona częstotliwość oddawania moczu w ciągu dnia i/lub w nocy.

Jak ustalono na podstawie danych medycznych ponad 12 tysięcy kobiet, u kobiet w wieku od 45 do 54 lat ma związek ze stanem pomenopauzalnym. Co ciekawe, wysiłkowe nietrzymanie moczu może stać się rzadsze po . Odkryto jednak, że objawy tej ostatniej dolegliwości nasilają się w przy nadwadze i w przypadku kobiet, które mają za sobą kilka porodów.

Inne czynniki opisywanych dolegliwości obejmowały: palenie papierosów, obecność cukrzycy, i stosowanie terapii hormonalnej.

- Badanie podkreśla, jak częste jest nietrzymanie moczu u kobiet. (...) Biorąc pod uwagę silny negatywny wpływ na jakość życia tych problemów i obecność skutecznych strategii leczenia uciążliwych objawów, lekarze powinni rutynowo pytać kobiety o nietrzymanie moczu - uważa dr Stephanie Faubion, współautorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy