Strona głównaZdrowieNadmiar soli osłabia pamięć?

Nadmiar soli osłabia pamięć?

Nie od dziś wiemy, że zbyt duża ilość soli w diecie ma związek z nadciśnieniem. Okazuje się jednak, że nie są to jedyne zagrożenia: nadmierna dawka tej przyprawy może też niekorzystanie działać na pracę mózgu i zaburzać pamięć.
Nadmiar soli osłabia pamięć? [Fot. Daniel Vincek - Fotolia.com]
w ilości większej niż jedna łyżeczka w codziennej diecie może zagrażać zdrowiu nie tylko układu sercowo-naczyniowego, ale także pracy mózgu, zwiększając ponadto ryzyko wystąpienia .

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych University of Toronto, nadmiar soli w diecie może sprzyjać zaburzeniom w mózgu. Zbyt duża duża dawka tej przyprawy i brak zwiększa w starszym wieku.

Do testów zaproszono 1262 zdrowych losób oobjga płci w wieku 67 - 84 lata. Raz w roku przez trzy lata uczestnicy wykonywali testy najpowszechniej stosowane do diagnozowania choroby Alzheimera. Okazało się, że ci, którzy jedli największe ilości soli i unikali wysiłku fizycznego, odznaczali się szybszym osłabieniem .

Według autorów, ograniczenie soli do 3 gramów dziennie, aż o 25 proc. zmniejsza zagrożenie chorobami serca. Wydaje się też, że hamuje osłabienie kognitywne - zbyt duże dawki sodu oraz niepodejmowanie treningów sprzyja problemom poznawczym.

Zgodnie z eksperckimi zaleceniami, nie powinno się dostarczać sobie więcej niż 6 gramów soli dziennie, tymczasem statystyki dietetyczne pokazują, że znaczna większość ludzi przekracza tę dawkę. Takiej sytuacji sprzyja fakt, że w naszych dietach jest coraz więcej , które zawierają sól, czego nie jesteśmy w stanie kontrolować.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Neurobiology of Aging.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy