Strona głównaZdrowieNadmiar soli nasila stres

Nadmiar soli nasila stres

Nowe badanie pokazuje, że dieta zawierająca dużo soli może sprzyjać nasileniu poziomu stresu.
Nadmiar soli nasila stres [fot. Philipp Kleindienst from Pixabay]
W badaniach na myszach odkryto, że dieta bogata w zwiększyła poziom hormonu o 75 procent.

Być może - oceniają uczeni - warto by zweryfikować politykę zdrowia publicznego w zakresie spożycia soli i starać się ograniczyć ilość tej przyprawy w oferowanych przez producentów żywności artykułach.

Zgodnie z zaleceniami dzienna dawka soli dla osób dorosłych nie powinna wynosić więcej niż sześć gramów dziennie, ale ze statystyk wynika, że większość ludzi regularnie spożywa około dziewięciu gramów soli każdego dnia.

Nadmiar wspomnianej przyprawy w diecie może przyczynić się do zbytniego podwyższenia ciśnienia krwi, co zwiększa ryzyko , udarów i naczyniowej.

Jakkolwiek wpływ diety bogatej w sól na serce i układ krążenia jest dobrze poznany, niewiele wiadomo o jej oddziaływaniu na zachowanie człowieka.

Eksperci z Uniwersytetu w Edynburgu podawali myszom, które zwykle są na diecie ubogiej w sól, pożywienie o wysokiej zawartości soli, co miało odzwierciedlić typowy w krajach zachodnich sposób odżywiania się ludzi.

U zwierząt na słonej diecie nie tylko wzrósł spoczynkowy poziom hormonów stresu, ale reakcja hormonów myszy na stres środowiskowy była dwukrotnie silniejsza niż u gryzoni, którym podawano normalną dietę.

Spożycie soli zwiększyło aktywność genów wytwarzających białka w mózgu, które kontrolują reakcję organizmu na stres.
Autorzy chcą teraz sprawdzić, czy spożycie dużej ilości soli prowadzi do innych zmian w odczuwaniu emocji i zachowaniu, takich jak lęk i .

- Jesteśmy tym, co jemy i zrozumienie, jak żywność o wysokiej zawartości soli zmienia nasze zdrowie psychiczne, stanowi ważny krok w kierunku poprawy naszego samopoczucia. Mamy świadomość, że nadmiar soli uszkadza nasze serce, naczynia krwionośne i nerki. Teraz wiadomo również, że wysoki poziom soli w jadłospisie zmienia sposób, w jaki nasz mózg radzi sobie ze stresem - mówi prof. Matthew Bailey z Uniwersytetu w Edynburgu.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy