Strona głównaZdrowieNadmiar kawy nie jest dobry dla mózgu. Może sprzyjać demencji

Nadmiar kawy nie jest dobry dla mózgu. Może sprzyjać demencji

Kawa jest raczej kojarzona z korzyściami dla zdrowia mózgu i całego organizmu, teraz jednak odkryto, że jej większe ilości mogą nie służyć działaniu naszego umysłu.
Nadmiar kawy nie jest dobry dla mózgu. Może sprzyjać demencji
Naukowcy z Uniwersytetu Australii Południowej odkryli, że wysokie dawki wiążą się z mniejszą całkowitą objętością mózgu i zwiększonym ryzykiem .

Sprawdzono, jaki był wpływ kawy na mózg wśród kilkunastu tysięcy osób w wieku 37-73 lat. Okazało się, że ci, którzy pili więcej niż sześć filiżanek kawy dziennie, mieli o 53 procent zwiększone ryzyko demencji.

- Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Biorąc pod uwagę globalną konsumpcję przekraczającą dziewięć miliardów kilogramów rocznie, trzeba rozumieć wszelkie jej potencjalne konsekwencje zdrowotne - mówi Kitty Pham, współautorka badań.

- Stwierdziliśmy, że wyższe spożycie kawy było istotnie związane ze zmniejszoną objętością mózgu - zasadniczo picie więcej niż sześciu filiżanek tego napoju dziennie może zwiększyć ryzyko chorób mózgu, takich jak demencja i udar - wskazuje Pham.

Demencja to choroba zwyrodnieniowa mózgu, która wpływa na , zdolność myślenia, zachowanie i możliwość wykonywania codziennych zadań. Na całym świecie cierpi na nią 50 milionów ludzi.

to stan, w którym dopływ krwi do mózgu jest zaburzony, co powoduje niedobór tlenu i utratę funkcji uszkodzonej części mózgu. Na całym świecie co czwarta osoba dorosła w wieku powyżej 25 lat dozna udaru w jakimś momencie swojego życia. Szacuje się, że w tym roku 13,7 miliona ludzi doświadczy udaru, z czego 5,5 miliona umrze.

- Badania dostarczają istotnych informacji na temat zwiększonego spożywania kawy i zdrowia mózgu, ale podobnie jak w przypadku wielu rzeczy w życiu, kluczem jest umiar - mówi prof. Elina Hyppönen, współautorka badań.
Nadmierne spożycie kawy może niekorzystnie wpływać na zdrowie mózgu. Chociaż dokładne mechanizmy nie są znane, jedną prostą rzeczą, którą możemy zrobić, jest utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia i pamiętanie o piciu wody, poza filiżanką kawy - mówi prof. Hyppönen.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy