Strona głównaZdrowieNadmiar cholesterolu pomoże ograniczyć dieta niskowęglowodanowa

Nadmiar cholesterolu pomoże ograniczyć dieta niskowęglowodanowa

Przez dziesięciolecia osobom, które zmagają z uwarunkowaną rodzinnie hipercholesterolemię polecano, aby ograniczały spożycie tłuszczów nasyconych dla obniżenia poziomu cholesterolu i zmniejszenia ryzyka chorób serca. Okazuje się jednak, że takie zalecenia nie są uzasadnione.
Nadmiar cholesterolu pomoże ograniczyć dieta niskowęglowodanowa [fot. zgrillsusa from Pixabay]
Rodzinna hipercholesterolemia jest dolegliwością genetyczną, która powoduje, że poziom u osoby z danej rodziny jest 2 do 4 razy wyższy niż u przeciętnego człowieka. Różne zdrowotne organizacje, w tym American Heart Association, sugerowały, że unikanie jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, i ser, oraz ograniczenie oleju kokosowego może osłabić problem. Teraz międzynarodowy zespół ekspertów w dziedzinie chorób serca i diety przejrzał wytyczne żywieniowe dla osób z rodzinną hipercholesterolemią. Według nich, zalecenia ograniczenia tłuszczów nasyconych są nieuzasadnione.

- Przez ostatnie 80 lat ludziom z genetyczną hipercholesterolemią radzono, aby obniżali poziom cholesterolu poprzez stosowanie diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych - mówi profesor David Diamond z Uniwersytetu Południowej Florydy. - Nasze badanie pokazało, że dieta zdrowsza dla serca to taka o niskiej zawartości cukru, a nie tłuszczów nasyconych - wyjaśnia profesor Diamond.

Jak się okazuje, przestrzeganie diety niskowęglowodanowej ma być najskuteczniejsze u ludzi ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, czyli tych, którzy mają nadwagę, nadciśnienie i . Według ekspertów to raczej produkty podnoszące poziom we krwi, takie jak , czy słodycze, powinny być ograniczane.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy