Strona głównaZdrowieNadchodzi jesienna depresja

Nadchodzi jesienna depresja

W sezonie jesienno-zimowym wiele osób uskarża się na brak energii, zarówno na codzienne obowiązki, jak i na życie towarzyskie. Częściej popadamy również w przygnębienie lub apatię. Jedną z przyczyn jest niedobór światła słonecznego w tym okresie.
Choć dziś dysponujemy naukowymi dowodami istotnego wpływu pór roku na funkcjonowanie ludzkiego organizmu, jednak już w starożytności, w oparciu o własne doświadczenia i dar obserwacji, grecki lekarz – Hipokrates twierdził: „Kto chce uprawiać medycynę we właściwy sposób musi przede wszystkim obserwować porę roku i to, co ona przynosi”. Warto zatem zastanowić się jak zjawiska pogodowe oraz zmiany w przyrodzie towarzyszące miesiącom jesienno-zimowym oddziałują na psychofizyczną kondycję człowieka. Wiedza na ten temat pozwoli nam skutecznie walczyć z sezonową depresją i pomoże zachować dobry nastrój i energię nawet w najbardziej ponury dzień.

Stopniowe skracanie się dni, a wydłużanie nocy powoduje, że połowę czasu przeznaczonego na zwykłe formy aktywności spędzamy w ciemnościach. Wskutek powyższego ludzki organizm nie otrzymuje dostatecznej porcji światła słonecznego. Dowiedziono, że wskutek niewystarczającej jego dawki obniża się w mózgu poziom neuroprzekaźników warunkujących dobre samopoczucie (takich, jak np. serotonina), zwiększa się poziom melatoniny i rozregulowaniu ulegają rytmy biologiczne. Popadamy wtedy w przygnębienie lub apatię, często jesteśmy rozdrażnieni, brak nam energii i chęci do działania.

Aby w naturalny sposób zaradzić tym dolegliwościom psychologowie zalecają przede wszystkim zwiększenie w miarę możliwości naszego kontaktu ze światłem słonecznym – na dotleniających spacerach, a także sztucznym – zapalenie światła w całym domu pomoże w wejściu na odpowiednie obroty po pobudce w ciemnościach np. o 6.30 rano.
W zdrowym ciele – zdrowy duch, regularna gimnastyka nie tylko wzmaga tężyznę fizyczną, ale zwiększa w mózgu poziom endorfin, zwanych "hormonami szczęścia". Istotne jest również dbanie o własną kondycję psychiczną. Izolacja społeczna wzmaga poczucie nieważności w świecie. Dobrze jest więc na przekór nastrojowi „wyjść do ludzi”, pielęgnować życie towarzyskie, pozwolić sobie na trochę radości w towarzystwie przyjaciół.

W trudniejszym dla psychiki czasie nie należy być nadmiernie wymagającym i surowym wobec siebie. Warto zauważyć, że nie tylko człowiek, ale cała przyroda działa według cyklu następujących po sobie zmian. Rytm pór roku jest wspólnym dla wszystkich istot wyznacznikiem życia na ziemi.

Maciej Pancer / Polska.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy