27-07-2023
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Naczynia krwionośne kobiet - zarówno duże, jak i małe tętnice - starzeją się szybciej niż u mężczyzn. Być może dlatego kobiety częściej zmagają się różnymi rodzajami chorób sercowo-naczyniowych.
- Badania nie tylko potwierdzają, że kobiety mają inną biologię i fizjologię niż mężczyźni, ale także pokazują, dlaczego mogą być bardziej podatne na rozwój niektórych rodzajów chorób sercowo-naczyniowych w różnych momentach życia - mówi dr Susan Cheng z Smidt Heart Institute w Los Angeles.
Ponieważ ryzyko wystąpienia , niewydolności serca lub zwykle zaczyna się od nadciśnienia, szukano wskazówek i wzorców dotyczących tego, jak ciśnienie zaczyna rosnąć. Jak odkryto, zmiany funkcji naczyniowych u kobiet są zupełnie inne niż u mężczyzn. Kobiety wykazywały oznaki podwyższenia ciśnienia krwi znacznie wcześniej niż mężczyźni.
- Wskaźniki nadmiernego wzrostu ciśnienia krwi były znacznie wyższe u kobiet niż u mężczyzn i to w młodszym wieku - mówi dr Cheng. - Oznacza to, że jeśli zdefiniujemy próg nadciśnienia dokładnie w ten sam sposób, 30-letnia kobieta z nadciśnieniem jest prawdopodobnie bardziej narażona na choroby sercowo-naczyniowe niż mężczyzna z w tym samym wieku - wskazuje Cheng.
Wspomniane wyniki to kolejne przypomnienie dla lekarzy, że wiele aspektów naszej oceny układu sercowo-naczyniowego i terapii należy dostosować specjalnie do kobiet. Wyniki badań przeprowadzonych na mężczyznach mogą nie być bezpośrednio odnoszone do kobiet, uważają medycy.
Na podstawie:
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »