Strona głównaZdrowieNa zespół metaboliczny pomogą jagody i borówki

Na zespół metaboliczny pomogą jagody i borówki

Polifenole, związki znajdujące się w jagodach i borówkach w znacznej ilości, wykazują działanie zapobiegawcze i lecznicze przy zespole metabolicznym.
Na zespół metaboliczny pomogą jagody i borówki [Fot. sarsmis - Fotolia.com] Jak wynika z badań uczonych z University of Maine, polifenole w borówkach i chronią organizm przed , a nawet pomagają osłabić jego objawy.

W testach na szczurach wykazano, że ilość jagód odpowiadająca dwóm filiżankom tych owoców dla ludzi, poprawiła elastyczność naczyń krwionośnych u gryzoni. Taki efekt, można było zaobserwować po 8 tygodniach regularnego podawania jagód - owoce poprawiły przepływ krwi i obniżyły ciśnienie. Według uczonych, jagody i borówki mogą ograniczyć uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych i przeciwdziałać nietolerancji glukozy.

Zespół metaboliczny to stan, w którym współistnieją co najmniej trzy czynniki ryzyka zagrożenia zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyczy jednej czwartą światowej populacji osób dorosłych, które z powodu zbyt dużej wagi cechują się zbyt niskim poziomem , zbyt wysoką ilością trójglicerydów, nadmiarem we krwi oraz . W związku z wymienionymi czynnikami zaś ludzie ci są narażeni na wystąpienie i .

Według ekspertów, polifenole w jagodach i borówkach przyczyniają się do osłabienia stanów zapalnych i poprawy funkcjonalności naczyń krwionośnych. Warto jedynie pamiętać, że najlepsze korzyści dla zdrowia można zyskać jedząc owoce na surowo, ich jakakolwiek obórbka termiczna wpływa na osłabienie wartości odżywczych.

Wyniki badań są dostępne Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy