Strona głównaZdrowieNa zespół metaboliczny pomogą jagody i borówki

Na zespół metaboliczny pomogą jagody i borówki

Polifenole, związki znajdujące się w jagodach i borówkach w znacznej ilości, wykazują działanie zapobiegawcze i lecznicze przy zespole metabolicznym.
Na zespół metaboliczny pomogą jagody i borówki [Fot. sarsmis - Fotolia.com] Jak wynika z badań uczonych z University of Maine, polifenole w borówkach i chronią organizm przed , a nawet pomagają osłabić jego objawy.

W testach na szczurach wykazano, że ilość jagód odpowiadająca dwóm filiżankom tych owoców dla ludzi, poprawiła elastyczność naczyń krwionośnych u gryzoni. Taki efekt, można było zaobserwować po 8 tygodniach regularnego podawania jagód - owoce poprawiły przepływ krwi i obniżyły ciśnienie. Według uczonych, jagody i borówki mogą ograniczyć uszkodzenia ścian naczyń krwionośnych i przeciwdziałać nietolerancji glukozy.

Zespół metaboliczny to stan, w którym współistnieją co najmniej trzy czynniki ryzyka zagrożenia zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyczy jednej czwartą światowej populacji osób dorosłych, które z powodu zbyt dużej wagi cechują się zbyt niskim poziomem , zbyt wysoką ilością trójglicerydów, nadmiarem we krwi oraz . W związku z wymienionymi czynnikami zaś ludzie ci są narażeni na wystąpienie i .

Według ekspertów, polifenole w jagodach i borówkach przyczyniają się do osłabienia stanów zapalnych i poprawy funkcjonalności naczyń krwionośnych. Warto jedynie pamiętać, że najlepsze korzyści dla zdrowia można zyskać jedząc owoce na surowo, ich jakakolwiek obórbka termiczna wpływa na osłabienie wartości odżywczych.

Wyniki badań są dostępne Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy