Strona głównaZdrowieNa stres - pomoc z natury

Na stres - pomoc z natury

Zioła – są najstarszym i najbezpieczniejszym remedium na różne dolegliwości. Dobroczynną siłę ziół znały już najstarsze zielarki, od nich właśnie pochodzą receptury mieszania i przygotowywania wszelkich nalewek, naparów i specyfików ziołowych.
Na stres - pomoc z natury [© Udo Kroener - Fotolia.com] Istnieją zioła, które wykazują działanie uspokajające na ośrodkowy układ nerwowy, zmniejszają stany napięcia nerwowego, zarówno pochodzenia wegetatywnego jak i psychicznego, łagodzą stany niepokoju. Są zalecane kobietom w napadach niepokoju w okresie klimakterium.

Korzeń kozłka lekarskiego czyli waleriana
Najczęściej używana jako środek nasenny, ułatwia rozładowanie stresu, koi nerwy, stosowana jest również w bólach menstruacyjnych, kolkach jelitowych i bólach głowy.

Melisa lekarska
Liście melisy są karbowane na brzegach, w kolorze od ciemnej zieleni po żółto-zielony, zależne jest to od gleby i klimatu. Jeśli potrzesz o nie ręką, Twoja dłoń zapachnie cierpko i słodko jak cytryna. Liście są podobne do liści mięty (rośliny te pochodzą z tej samej rodziny). Uspokaja i relaksuje, koi nerwy, pomaga zasnąć (w tym celu używana jest od średniowiecza).

Ziele serdecznika
Substancje zawarte w zielu serdecznika działają uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększają wydolność mięśnia sercowego, obniżając ciśnienie krwi.

Lawenda lekarska
Występuje w całym rejonie Morza Śródziemnego, w wielu krajach jest uprawiana, także w Polsce. Surowcem leczniczym jest kwiat lawendy - Flos Lavandulae. Surowiec zawiera olejek eteryczny, antocyjany, garbniki, cukry, kwasy organiczne, sole mineralne. Kwiat lawendy ma działanie przeciwskurczowe, uspokajające, antyseptyczne.

Szyszki chmielu
Szyszki chmielu mają aromatyczny zapach, zawierają dużo olejków lotnych. Napar z chmielu działa skutecznie przy trudnościach w zasypianiu, łagodzi nadmierną pobudliwość na tle nerwowym.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy