Strona głównaZdrowieNa ile lat w zdrowiu można liczyć po przekroczeniu „progu starości”?

Na ile lat w zdrowiu można liczyć po przekroczeniu „progu starości”?

Na zlecenie brytyjskiej organizacji charytatywnej WRVS European Social Survey przeprowadziło ankietę na temat Starzenia się w Europie (Ageing Across Europe) sprawdzając m. in. średnią ilość lat życia w zdrowiu na emeryturze. Polacy wypadli znacznie poniżej przeciętnej krajów OECD.
Na ile lat w zdrowiu można liczyć po przekroczeniu „progu starości”? „Wiele krajów europejskich stoi obecnie w obliczu podwójnego wyzwania: niekorzystnych manifestujących się poprzez , a także wdrażania trudnego procesu w wyniku kryzysu trwającego od 2008 roku. To dobry moment, by rozważyć, co czyni dany kraj dobrym miejscem starzenia się", piszą autorzy raportu Ageing Across Europe.

Głównym przedmiotem badania było porównanie sytuacji seniorów w Wielkiej Brytanii, Holandii,. Niemczech i Szwecji, część danych zebrano jednak ze wszystkich krajów UE, w tym informacje a temat ilości lat życia w zdrowiu po przekroczeniu 65 roku życia.

Z danych (Health at a Glance 2011) wynika, że statystycznie najdłuższym okresem zdrowia po przekroczeniu 65 roku życia mogą cieszyć się Szwedzi. Mieszkanki Szwecji po skończeniu 65 lat żyją w dobrym zdrowiu jeszcze przez 14,6 lat, męscy obywatele kraju zaś - przez 13,6 lat. Na drugim miejscu uplasowali się Norwedzy - w tej części Półwyspu Skandynawskiego panie, które ukończyły 65 lat, żyją jeszcze 14 lat w dobrym zdrowiu, a panowie - 13,5 lat. Na trzecim miejscu znalazła się Islandia, jej obywatelki mają przed sobą przeciętnie 13,6 lat zdrowego życia po ukończeniu 65 lat, a obywatele - 12,7 lat.

Średnia dla krajów OECD w przypadku kobiet wynosi 9 lat życia w zdrowiu po ukończeniu 65-go roku, a dla mężczyzn- 8,3 lat. Poza wspomnianymi powyżej państwami, średnia wyższa niż ta cechująca ogół krajów OECD dotyczy także: Danii, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Irlandii, Holandii, Belgii, Słowenii oraz Francji.

Na tym tle Polska wypada słabo. W naszym kraju panie mogą liczyć na 7,4 lat zdrowia po przekroczeniu „progu starości", zaś mężczyźni - 6,8 lat. Niżej niż średnia OECD, ale wyżej niż Polska plasują się w tym zestawieniu: Finlandia, Hiszpania, Czechy oraz Austria. Krócej niż w naszym kraju jesień życia w zdrowiu spędzają: Włosi Grecy, Niemcy, Węgrzy, Portugalczycy, Estończycy i Słowacy. Ci ostatni zajęli niechlubne, ostatnie miejsce w rankingu. Mieszkanki Słowacji po ukończeniu 65 lat cieszą się zdrowiem zaledwie 2,8 lat, a męska część populacji kraju może oczekiwać średnio 3,4 lat w zdrowiu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:17:37, 28-05-2012 Barakuda

    Według tych badań, można stwierdzić, że najdłużej w zdrowiu żyje się w krajach o zimniejszym klimacie. Upały organizmom ludzkim dobrze nie służą. Nie bez znaczenia jest również poziom życia w danym kraju, ale jednak klimat ma duże znaczenie.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy