Strona głównaZdrowieMultiwitamina pomaga powstrzymać osłabienie poznawcze na starość

Multiwitamina pomaga powstrzymać osłabienie poznawcze na starość

Czy codzienne przyjmowanie suplementu multiwitaminowego może poprawić funkcje poznawcze u osób starszych>
Multiwitamina pomaga powstrzymać osłabienie poznawcze na starość
Na Wake Forest University odkryto, że codzienne stosowanie multiwitaminy może pomóc zadbać o zdrowie poznawcze wraz ze starzeniem się.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie ponad 55 milionów ludzi cierpi na jakąś , a kolejnych 10 milionów przypadków choroby diagnozuje się co roku z powodu starzenia się wielu społeczeństw.

- Istnieje pilna potrzeba opracowania bezpiecznych i przystępnych cenowo działań, aby chronić u osób starszych - mówi gerontolog Laura D. Baker z Wake Forest University School of Medicine.

W badaniach z udziałem ponad 21 tysięcy kobiet i mężczyzn sprawdzano, czy codzienne przyjmowanie suplementu z ekstraktu kakaowego lub multiwitaminowo-mineralnego osłabia ryzyko rozwoju chorób serca, udaru mózgu, raka i innych problemów zdrowotnych.

Jak zauważa prof. Baker, ekstrakt z kakao jest bogaty w związki zwane flawanolami i wcześniejsze badania sugerowały, że substancje te mogą pozytywnie wpływać na funkcje poznawcze. Prof. Baker dodała też, że pewne mikroelementy i minerały są potrzebne dla wspierania prawidłowego funkcjonowania ciała i mózgu, a ich niedobory u seniorów mogą zwiększać ryzyko zaburzenia funkcji poznawczych i rozwoju .

- Badanie pokazało, że jakkolwiek ekstrakt z kakao nie wpływał na funkcje poznawcze, codzienna suplementacja multiwitaminowo-mineralna skutkowała statystycznie istotną poprawą zdolności poznawczych - mówi prof. Baker. - Po raz pierwszy dowiedzione zostały korzyści poznawcze w dużym, długoterminowym badaniu dotyczącym suplementacji multiwitaminą u osób starszych - dodaje.

Trzy lata suplementacji multiwitaminą przełożyły się na 60-procentowe spowolnienie osłabienia funkcji poznawczych. Korzyści były wyraźniejsze u uczestników z chorobą sercowo-naczyniową, co ma znaczenie, dlatego, że osoby te są bardziej narażone na zaburzenie funkcji poznawczych.

- Jest za wcześnie, aby zalecać codzienną suplementację multiwitaminą dla zapobiegania osłabieniu funkcji poznawczych. Jednakże te wstępne odkrycia są obiecujące i potrzeba dodatkowych badań na większej i bardziej zróżnicowanej grupie ludzi. Poza tym warto lepiej zrozumieć, dlaczego multiwitamina może korzystnie wpływać na funkcje poznawcze u seniorów - wyjaśnia prof. Baker.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy