Strona głównaZdrowieMożliwe (niektóre zaskakujące) przyczyny odwodnienia

Możliwe (niektóre zaskakujące) przyczyny odwodnienia

Niektóry przyczyny odwodnienia są oczywiste, inne wydają się mniej powszechne - w każdym razie warto je zidentyfikować i pamiętać, że niedostateczna ilość wody w organizmie prowadzi do różnych powikłań i dyskomfortu.
Zaskakujące przyczyny odwodnienia Ludzki organizm w 55 do 70 proc. składa się z wody. Już w przypadku utraty 1,5 proc. wody odczuwa się znaczący spadek energii, osłabienie nastroju, spadek funkcji umysłowych. Najczęstsze przyczyny to po prostu nieświadome dostarczanie sobie niedostatecznej ilości płynów, ale możliwych przyczyn jest znacznie więcej - od nadmiernego picia po doświadczanie ogromnego stresu.

Niewłaściwa dieta

Diety zawierające niedostateczne ilości węglowodanów jednocześnie sprzyjają utracie wody. Przedłużające się stosowanie takiego sposób odżywiania się może mieć związek z odwodnieniem.

Cukrzyca

Osoby cierpiące na cechują się wyższym ryzykiem odwodnienia. Dzieje się tak dlatego, że gdy poziom cukru we krwi jest wyższy, organizm dąży do pozbycia się go wraz z moczem, przez to następuje częstsza diureza i możliwość odwodnienia.

Stres

W chwilach wielkiego , gdy się jest pod ogromną presją, zmiany hormonalne wywołane tym stanem mogą w krótkim okresie spowodować odwodnienie. W trudnych momentach warto więc pamiętać o szklance wody nie tylko dla ochłonięcia.

Aktywność fizyczna


Zarówno intensywny trening, jak i po prostu szybki mogą powodować znaczne spocenie się i utratę wody oraz składników mineralnych oraz doprowadzić do odwodnienia. Warto pamiętać o uzupełnieniu płynów w trakcie i tuż po wysiłku.

Leki

Poleca się uważne czytanie o skutkach ubocznych leków, bo niektóre farmaceutyki mogą wywoływać diurezę. Przy konieczności zażywania medykamentów tego rodzaju trzeba pamiętać o piciu dostatecznej ilości wody.

Starzenie się


Wraz z upływem lat zmniejsza się zdolność organizmu do zatrzymywania płynów, ale także i uczucie pragnienia, więc poleca się, by pić dostatecznie dużo także, gdy nie czuje się takiej potrzeby.

Alkohol

Alkohol powoduje nadmiarową utratę płynów z organizmu. Wypicie litra piwa oznacza ubytek 1400 ml płynów. A zatem rekomenduje się serwowanie sobie szklanki wody po spożyciu 500 ml złotego trunku. Podobne zalecenia dotyczą innych napojów wyskokowych.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy