Strona głównaZdrowieMózg wpływa na zmiany postaw religijnych

Mózg wpływa na zmiany postaw religijnych

Nowe badania prowadzone we Włoszech rzucają światło na sposób, w jaki zmiany w mózgu mogą wpływać na duchowe i religijne postawy. Naukowcy mają nadzieję, że wyniki ich badań, opublikowane w czasopiśmie Neuron, przyczynią się ostatecznie do opracowania nowych metod leczenia niektórych zaburzeń osobowości.
Przez długi czas podstawa neuronalna duchowości wydawała się opierać badaniom. Jednakże ostatnie postępy w obrazowaniu i neurologii dały naukowcom pojęcie o duchowej stronie mózgu. Badania osób duchownych, takich jak katolickie zakonnice i mnisi buddyjscy, które są ekspertami w różnych rodzajach medytacji, ujawniły na przykład zmiany w wielu obszarach mózgu.

"Badania oparte na neuroobrazowaniu powiązały aktywność w dużej sieci w mózgu, która łączy korę czołową, ciemieniową i skroniową, z doświadczeniami duchowymi, niemniej brakuje informacji o powiązaniu przyczynowym między tą siecią a duchowością" - wyjaśnia naczelny autor artykułu, dr Cosimo Urgesi z Uniwersytetu w Udine we Włoszech.

Dr Urgesi wraz z kolegami przyjął inne podejście do problemu. Zbadał zmiany osobowości u 88 pacjentów poddanych operacji mózgu w celu usunięcia guza. Pacjenci cierpieli na kilka rodzajów guza, który był zlokalizowany w różnych obszarach mózgu.

Zespół badał duchowe osobowości pacjentów przed i po operacji. Badania koncentrowały się na cesze zwanej "przekraczaniem siebie" (ST). ST odzwierciedla duchowe odczuwanie, myślenie i zachowanie ludzi. Osoby o wysokim ST zwykle mają obniżone poczucie ego i są bardziej skłonne identyfikować siebie jako integralną część wszechświata jako całości. Prócz pomiaru poziomu ST pacjentów naukowcy wykorzystali zaawansowane techniki do mapowania lokalizacji uszkodzeń mózgu po operacji.

"To podejście umożliwiło nam badanie możliwych zmian ST wywołanych konkretnymi uszkodzeniami mózgu oraz przyczynowej roli struktur czołowej, skroniowej i ciemieniowej w podtrzymywaniu interindywidualnych różnic w ST" - mówi dr Franco Fabbro z Uniwersytetu w Udine.

Naukowcy odkryli, że w przypadku pacjentów, którzy zostali poddani operacji tylnej części mózgu, ich poziom ST podniósł się po operacji. Podobna zależność nie występowała w przypadku pacjentów, którzy przeszli operację przedniej części mózgu. Fakt, że guzy mózgu w różnych lokalizacjach miały odmienny wpływ na ST wskazuje, że zmiany duchowości nie można przypisywać szerszym zmianom światopoglądowym u pacjentów wywołanym posiadaniem guza mózgu.

"Wyniki naszych badań znacznie poszerzają obecną wiedzę poprzez ujawnienie podstawy neuronalnej typów kognitywnych i emocjonalnych, które charakteryzują duchowość każdej osoby" - napisali naukowcy.

"Wyniki naszego mapowania objawów i uszkodzeń po raz pierwszy wykazują związek przyczynowy między funkcjonowaniem mózgu a ST" - zauważa dr Urgesi. "Uszkodzenie tylnych obszarów ciemieniowych wywoływało wyjątkowo szybkie zmiany w stabilnym wymiarze osobowości związane z transcendentalną świadomością siebie. Zatem dysfunkcyjna, ciemieniowa aktywność neuronalna może stanowić podstawę zmiany duchowych oraz religijnych postaw i zachowań.

Naukowcy zauważyli, że poziom ST wydaje się być przynajmniej w części wyznaczany przez nasze geny i podlega zmianie u pacjentów cierpiących na schizofrenię i inne zaburzenia psychiczne. "Badanie skutków uszkodzenia mózgu na złożone wymiary osobowości, takie jak ST, może rzucić światło na interakcję czynników genetycznych i środowiskowych w kształtowaniu naszych profili duchowych oraz pomóc w zrozumieniu roli indywidualnych różnic w zaburzeniach psychicznych" - sugerują.

Ostatecznie odkrycia mogą przyczynić się do opracowania nowych terapii niektórych postaci chorób umysłowych. "W przypadku stabilnej osobowości cecha taka jak ST może przechodzić szybkie zmiany w następstwie uszkodzenia mózgu, co wskazywałoby na to, że przynajmniej pewne wymiary osobowości mogą być modyfikowane poprzez wpływanie na aktywność neuronalną konkretnych obszarów" - stwierdził dr Salvatore Aglioti z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, Włochy. "Być może nowe metodologie ukierunkowane na modulowanie aktywności neuronalnej mogłyby ostatecznie utorować drogę dla nowych terapii zaburzeń osobowości."
Więcej informacji:

Neuron:


Uniwersytet w Udine:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy