Strona głównaZdrowieMózg czy mięśnie - co szybciej słabnie na starość

Mózg czy mięśnie - co szybciej słabnie na starość

Od 50-go roku życia następuje stopniowe osłabienie zarówno aktywności fizycznej, jak i zdolności poznawczych, ponieważ są one ze sobą skorelowane. Co słabnie jednak jako pierwsze? Czy aktywność fizyczna wpływa na mózg, czy odwrotnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, wykorzystano bazę danych ponad stu tysięcy osób w wieku 50 - 90 lat, których zdolności fizyczne i poznawcze były mierzone co dwa lata przez ponad dekadę.
Mózg czy mięśnie - co szybciej słabnie na starość [fot. Isa KARAKUS from Pixabay]
Wbrew temu, co wcześniej sądzono - zdolności poznawcze zapobiegają bezczynności znacznie bardziej niż aktywność fizyczna zapobiega osłabieniu zdolności poznawczych. To oznacza, że musimy nadać priorytet ćwiczeniu naszych mózgów.

- Ustalono korelacje między tymi i zdolnościami poznawczymi, szczególnie pod względem pamięci, ale i wzrostu oraz przeżycia nowych neuronów. Dotychczas jednak nie sprawdzono, co jest pierwsze: czy aktywność fizyczna zapobiega spadkowi zdolności poznawczych, czy odwrotnie? Chcieliśmy to zweryfikować - mówi Boris Cheval z Uniwersytetu w Genewie.

W nowych badaniach przez ponad dekadę analizowano zdolności poznawcze i poziom aktywności fizycznej ponad stu tysięcy ludzi w wieku 50 - 90 lat. Uczestnicy byli poddawani testom płynności werbalnej oraz testom pamięciowym. Na bieżąco też podawali informacje o poziomie aktywności fizycznej.

Jak odkryto, wpływają głównie na aktywność fizyczną, a nie odwrotnie. - Oczywiście jest to pozytywny cykl, ponieważ aktywność fizyczna również oddziałuje na zdolności poznawcze. Jednak w mniejszym stopniu - zauważają autorzy.

Od około 50-go roku życia następuje osłabienie sprawności fizycznej i i jest to nieuniknione. Niemniej, wbrew temu, co kiedyś sądzono, jeśli najpierw zaczniemy działać na naszych zdolnościach poznawczych, możemy spowolnić osłabienie obydwu wspomnianych czynników. - To badanie potwierdza teorię, że mózg musi podjąć prawdziwy wysiłek, aby zrezygnować z siedzącego trybu życia i że dzięki pracy nad zdolnościami poznawczymi nastąpi poprawa w sferze aktywności fizycznej - podsumowuje Cheval.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy