Strona głównaZdrowieMity dotyczące procesu starzenia się

Mity dotyczące procesu starzenia się

Długie życie w dobrym zdrowiu? Możliwe i to wcale nie dzięki wynalezieniu jakiejś magicznej pigułki, eksperci z Mayo Clinic przekonują, że kilka prostych zmian w naszym życiu znacznie zmniejszy ryzyko chorób. Trzeba tylko zrewidować powszechnie funkcjonujące, acz niekoniecznie prawdziwe, poglądy, nie dać się zwieść i dokonać drobnych, ale pozytywnych i efektywnych modyfikacji.
Mity dotyczące procesu starzenia się [© Gina Sanders - Fotolia.com] W powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów dotyczących procesu starzenia się. Warto porzucić nieprawdziwe opinie obiegowe, aby dokonywać wyborów zmniejszających ryzyko pojawienia się chorób związanych z wiekiem dojrzałym. Oto fałszywe przekonania:

1. Tak długo, jak ciału nic nie dolega, można prowadzić zdrowe, szczęśliwe życie.

Dobre samopoczucie nie zależy jedynie od zdrowia fizycznego. Choć funkcjonuje łacińska maksyma „mens sana in corpore sano" (zdrowy duch w zdrowym ciele), psychika może sprawiać problemy bez względu na ciało. Oczywiście dobra kondycja organizmu zwiększa prawdopodobieństwo długiego, pełnego wigoru życia, jednakże problemy psychiczne mogą wystąpić niezależnie od fizycznego stanu organizmu. Warto zadbać o emocjonalność - silne związki z przyjaciółmi, dobre stosunki z partnerem, poczucie przynależności do jakiejś wspólnoty sprawiają dobre samopoczucie i pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość.

2. Samoistna utrata na wadze jest pożądana.

Niezamierzona utrata na wadze nie powinna cieszyć, wręcz odwrotnie - może stanowić symptom chorobowy. Jeśli bez zewnętrznej przyczyny (nie stosując diety, ani ćwiczeń fizycznych) traci się więcej niż 5% wagi ciała w ciągu roku, może być to objawem:

• kłopotów spowodowanych zażywaniem niektórych leków;

• depresji lub problemów emocjonalnych;

• utraty apetytu;

• problemów z zębami;

• demencji;

• problemów trawiennych;

• poważnych dysfunkcji organów wewnętrznych;

3. W związku z procesem starzenia należy zmniejszyć aktywność fizyczną ze względu na większe prawdopodobieństwo urazów.

Ćwiczenia fizyczne wykonywane każdego dnia znacznie niwelują ryzyko przedwczesnej śmierci. Mogą też zmniejszyć prawdopodobieństwo pojawienia się depresji, choroby zwyrodnieniowej stawów, niektórych rodzajów nowotworu i łamliwości kości. Aktywność fizyczna wzmocni m. in. mięśnie nóg redukując ryzyko upadku.

Ćwiczenia można zacząć w każdym wieku, nawet jeśli dana osoba nigdy wcześniej ich nie podejmowała. Jeśli obecny stan zdrowia ma wpływ na sprawność, należy skonsultować się z lekarzem w kwestii podejmowania rodzaju wysiłku fizycznego.

4. Głównym czynnikiem decydującym o stanie zdrowia w sędziwych latach są geny.

Naukowcy obliczyli, że czynniki dziedziczne stanowią 1/4 - 1/3 wszystkich aspektów decydujących o stanie zdrowia w wieku dojrzałym. Cała reszta wynika z naszego stylu życia, uwarunkowań środowiskowych i przypadku. Jeśli twój ojciec i dziadek zmarli w wyniku ataku serca, jesteś w większym stopniu narażony/a na choroby serca, ale znaczącą rolę odgrywają tu dieta, aktywność fizyczna, kontrola ciśnienia, leki, które zażywasz i to, czy palisz papierosy. Do pewnego stopnia masz kontrolę nad swoim zdrowiem.

5. W starszym wieku potrzebujesz mniej snu.

Potrzeba określonej ilości godzin snu zwykle nie zmienia się znacząco w ciągu dorosłego życia, większość ludzi śpi od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę. Jednakże, proces starzenia się może sprawiać, że sen staje się mniej głęboki. Między pięćdziesiątym a sześćdziesiątym rokiem życia bardziej powszechnym problemem staje się bezsenność, a sen nie jest tak efektywny, jak w młodszych latach. Zdarza się, że dojrzali wcześniej czują się zmęczeni i wcześniej wstają. Drzemki w ciągu dnia mogą spowodować, iż w nocy przesypiamy mniej godzin.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:35:02, 23-06-2011 e.gajewska

    Dobre samopoczucie nie zależy jedynie od zdrowia fizycznego. Choć funkcjonuje łacińska maksyma „mens sana in corpore sano" (zdrowy duch w zdrowym ciele), psychika może sprawiać problemy bez względu na ciało. Oczywiście dobra kondycja organizmu zwiększa prawdopodobieństwo długiego, pełnego wigoru życia, jednakże problemy psychiczne mogą wystąpić niezależnie od fizycznego stanu organizmu. Warto zadbać o emocjonalność - silne związki z przyjaciółmi, dobre stosunki z partnerem, poczucie przynależności do jakiejś wspólnoty sprawiają dobre samopoczucie i pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość.Wszystko to fajne,ale czasu nie da się zatrzymać. I przychodzi ten dzień.niefajny-z chandrą
    z głupim pytaniem-na które nie ma odpowiedzi....co jest po śmierci-śmierć?
    Odpowiedzi doczekamy cię na pewno-tylko może jeszcze-za chwikę
    http.org.śmierć
    ... zobacz więcej
  • 13:45:03, 23-06-2011 marion55

    no cóz Żadna fryzura.makijaż i sexy ciuch nie pomoże jeżeli w duszy -ciemno.A dusza to dla mnie OCZY.zawsze patrzę w oczy ludziom i po tym ich oceniam.My katolicy mamy prościej by zachować radość,a reszcie -współczuję .Nie ma nic ważniejszego od religii.Ten kto to wie-nie boi się niczego i nic go nie załamie.Zyczę wiary,wiary ,bo to najważniejsze.Pa.
  • 18:22:41, 23-06-2011 bronczyk

    Zdrowie do tej wiary dołożone też nie zaszkodzi.
  • 18:48:09, 23-06-2011 Bianka

    Tym bardziej, że starzenie się ma się nijak do wiary katolickiej.
  • 00:20:52, 24-06-2011 Ojanna

    Cytat:
    e.gajewska
    Warto zadbać o emocjonalność - silne związki z przyjaciółmi, dobre stosunki z partnerem, poczucie przynależności do jakiejś wspólnoty sprawiają dobre samopoczucie

    Czy internetowe przyjaźnie i poczucie przynależności do jakiegoś portalu czy forum, można uznać za "silny związek z przyjaciółmi" i "poczucie przynależności do jakiejś wspólnoty"? Czy dla właściwego funkcjonowania w społeczeństwie konieczne są fizyczne kontakty z przyjaciółmi i czy wirtualna rzeczywistość może ich brak rekompensować?
    ... zobacz więcej
  • 13:24:25, 03-07-2011 walut84

    Cytat:
    Ojanna
    Czy internetowe przyjaźnie i poczucie przynależności do jakiegoś portalu czy forum, można uznać za "silny związek z przyjaciółmi" i "poczucie przynależności do jakiejś wspólnoty"? Czy dla właściwego funkcjonowania w społeczeństwie konieczne są fizyczne kontakty z przyjaciółmi i czy wirtualna rzeczywistość może ich brak rekompensować?
    Fizyczne kontakty są na pewno lepsze ale z wiekiem jesteśmy leniwi lub zdrowie nie pozwala na podróze wtedy kontakty internetowe napewno ratują nas od chandry.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy