Strona głównaZdrowieMity dotyczące nawadniania organizmu

Mity dotyczące nawadniania organizmu

Zimą szczególnie dużo mówi się o właściwym nawadnianiu, bo dzięki odpowiedniej ilości płynów także przy mroźnych temperaturach organizm dobrze funkcjonuje, a skóra w tym czasie jest bardziej narażona na przesuszenie. Okazuje się jednak, że - wbrew ostatnio wygłaszanym przez niektórych dietetyków opiniom - nie trzeba wypijać ośmiu szklanek wody dziennie...
Mity dotyczące nawadniania organizmu [© Irochka - Fotolia.com] Rekomendacja takiej ilości wody wydaje się wręcz stanowić reklamę wód mineralnych. Nie zapominając o wartość adekwatnego nawadniania organizmu warto zapoznać się z faktami przypomnianymi podczas konferencji British Nutrition Foundation:

1. Ilość potrzebnej organizmowi wody różni się u różnych osób

2. Możemy przeżyć dłużej niż kilka dni bez wody

3. Większość dostarczanej sobie wody w sposób naturalny pochodzi z żywności

4. Większość płynów powoduje wzrost nawodnienia organizmu, w tym soki owocowe, mleko, herbata i kawa, przy czym niektóre mają jednocześnie właściwości diurytyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie - większość ludzi ma bardzo słabe pojęcie o objawach odwodnienia.

Jednym z symptomów dehydracji jest ciemniejszy mocz, ale taka barwa uryny może być wywołana różnorodnymi czynnikami, m. in. zażywaniem niektórych witaminowych suplementów.

Odczuwanie pragnienie to po prostu naturalny sposób informacji, że spada stężenie wody we krwi, nie oznacza zaś, że w krótkim czasie organizm ulegnie odwodnieniu.

Badania wykazały, że ponad 70% ludzi podaje sześć do ośmiu szklanek jako zalecaną dzienną dawkę wody. Prawda jest taka, że rekomenduje się 2,5 litra wody dziennie i dostarczamy większość tej ilości w żywności. Im mniej gęsty posiłek, tym więcej wody zawiera - czyli owoce i warzywa mają jej dość dużo.

Wraz z wiekiem ludzie są bardziej podatni na chwyty marketingowe firm, które promują swoje napoje jako wspomagające zdrowie. Zapewniają, że określone trunki obniżą poziom cholesterolu i podniosą poziom pro- i prebiotyków w żołądku. Różnie zaś to bywa ze skutecznością...

Uwaga też na napoje reklamy mające mieć wysoki poziom przeciwutleniaczy - badanie wykazało, że picie herbaty dostarcza więcej tych substancji w ciągu 24 godzin od wielu napojów owocowych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy