Strona głównaZdrowieMiód polecany palaczom - osłabia stres oksydacyjny

Miód polecany palaczom - osłabia stres oksydacyjny

Chociaż dzisiaj powszechnie wiadomo, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu, to jednak nie wszystkich przekonuje do walki z nałogiem. W poszukiwaniu czegoś, co może złagodzić zgubne skutki palenia, uczeni natrafili na naturalny miód.
Miód polecany palaczom - osłabia stres oksydacyjny [© BillionPhotos.com - Fotolia.com] Nowe badania sugerują, że może zmniejszyć toksyczne skutki palenia.

Palenie papierosów skutkuje licznymi problemami zdrowotnymi, może doprowadzić m. in. do: , , , choroby niedokrwiennej serca, etc.

Okazuje się, że przeciwutleniacze zawarte w miodzie skuteczne i znacząco zmniejszają u palaczy.

Do testów wykorzystano miód Tualang, stuprocentowo organiczny miód z dzikich lasów deszczowych w Malezji. Pszczoły olbrzymie (Apis dorsata) zawieszają plastry miodu na gałęziach tropikalnego drzewa Tualang (Koompassia excelsa) zbierajac pyłek i nektar z roślin lasu deszczowego.

Miód ten zawiera minerały, białka, kwasy organiczne i przeciwutleniacze. Malezyjscy naukowcy sprawdzili u 32 palaczy, jakie efekty dało jedzenie miodu Tualang miodu w okrsie 12-tygodniowym. W badaniu wzięła również udział równoliczna grupa palaczy, którzy nie otrzymywali miodu.

Co ważne, intensywniejsza aktywność procesów utleniania u palaczy jest w znacznej mierze spowodowana przez wolne rodniki w . A może spowodować ona uszkodzenie struktury i funkcji komórek, co prowadzi do wielu problemów zdrowotnych.

Ustalono, że pod koniec 12-tygodniowego okresu palacze, którzy otrzymywali miód, cechowali się znacznie niższym poziomem stresu oksydacyjnego.

Odkrycia sugerują, że miód może być używany jako suplement przez osoby, które są narażone na działanie wolnych rodników z powodu ekspozycji na dym papierosowy. Dotyczy to zarówno czynnych, jak i biernych palaczy. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym miód chroni przed rozwojem chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wyniki badań są dostępne w Toxicological & Environmental Chemistry

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy