Strona głównaZdrowieMiód i ocet - kombinacja skuteczna dla szybszego gojenia się ran i obrzęków

Miód i ocet - kombinacja skuteczna dla szybszego gojenia się ran i obrzęków

Mieszanka miodu i octu, znana również jako oksymel, od dawna jest stosowana jako środek leczniczy w medycynie tradycyjnej, teraz zaś naukowcy ustalili, że taka kombinacja może być wykorzystywana w leczeniu ran.
Miód i ocet - kombinacja skuteczna dla szybszego gojenia się ran i obrzęków [fot. Three-shots from Pixabay]
Infekcje bakteryjne mogą być trudne do wyleczenia, szczególnie gdy są chronione przez biofilm - warstwę złożoną z bakterii, które mogą ściśle przylegać do powierzchni ciała w przypadku zakażenia . Bakterie chronione w biofilmie są trudne do zniszczenia, a stosowane obecnie metody leczenia nie zawsze są skuteczne w ich usuwaniu.

Już wcześniej wykazano skuteczność niektórych naturalnych środków w leczeniu infekcji. Przykładowo, odkryto, że ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i wspomaga , a ocet także jest użytecznym środkiem antyseptycznym.

Teraz sprawdzono, co się stanie, gdy połączenie miodu i octu zostanie zastosowane do biofilmów bakterii hodowanych w laboratorium. Wśród dawnych porad zauważyliśmy rekomendacje łączenia miodu i octu do przemywania lub opatrywania ran i obrzęków, co zainspirowało nas do sprawdzenia tej kombinacji w naszej analizie - mówi dr Erin Connelly, współautorka badań.

Porównując stosowanie samego i kwasu octowego, a następnie w połączeniu z miodem, odkryto, że to właśnie taki złożony specyfik był najlepszy. - Zastosowaliśmy niską dawkę miodu, która sama w sobie nie zabiła bakterii, oraz niską dawkę kwasu octowego, która również nie była w stanie samodzielnie zabić bakterii. Dawki były niższe niż te, których obecnie używają u pacjentów pielęgniarki zajmujące się leczeniem ran. Kiedy połączyliśmy takie niewielkie ilości octu i miodu, zaobserwowaliśmy śmierć dużej liczby bakterii. Teraz trzeba sprawdzić, czy połączenie wspomnianych substancji może pomóc pacjentom, którzy nie reagują na żaden specyfik stosowany samodzielnie - mówi dr Freya Harrison, współautorka badań.

Odkryto też, że niektóre naturalne octy miały większą zdolność do zabijania bakterii niż równoważna dawka czystego kwasu octowego. W szczególności octy z granatów wykazywały silną aktywność przeciwbakteryjną.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy