Strona głównaZdrowieMiód - lek i zdrowa żywność w jednym?

Miód - lek i zdrowa żywność w jednym?

Czy miód jest lepszy niż inne rodzaje cukru? Jane Garton z sagazone postanowiła sprawdzić, jak pożyteczne dla naszego organizmu jest spożywanie miodu.
Miód stosowany jest od czasów starożytnych jako pożywienie, ale i jako substancja lecznicza. Egipcjanie używali go, aby zwiększyć płodność, Grecy uważali miód za jedzenie, które przydaje sił i przedłuża życie. Lekarze do II wojny światowej wykorzystywali ten specyfik na oparzenia i rany. Dziś także jest ceniony dzięki swym antybakteryjnym i leczniczym właściwościom.

„Miód wykazuje antybakteryjne własności np. w przypadku salmonelli czy gronkowca złocistego. Ponadto, efektywnie leczy rany zainfekowane różnymi bakteriami, m. in. MRSA (gronkowcem złocistym opornym na metycylinę, który stanowi częstą przyczynę zakażeń wewnątrzszpitalnych)", mówi Martina Watts, specjalistka zajmująca się leczeniem żywieniowym.

Miód Manuka pochodzący z Nowej Zelandii stanowi jeden z najlepiej przebadanych rodzajów miodu w tej dziedzinie. Badanie przeprowadzone przez profesora Petera Molana z Waikato University w Nowej Zelandii wykazały, że Manuka, poza tym, iż zawiera wodę utlenioną produkowaną przez enzym oksydazę glukozową, ma wyjątkowe komponenty, niezawarte w innych miodach. Prof. Molan uważa, że Manuka jest silną bronią w walce z infekcjami.

Produkowany lokalnie miód może być skutecznym lekarstwem na objawy kataru siennego, a zmieszany z gorącą wodą i sokiem cytrynowym jest też popularnym środkiem łagodzącym ból gardła i kaszel z odksztuszaniem.

Miód to jednak nie tylko lek, posiada też liczne wartości odżywcze. „Dostarcza glukozę oraz fruktozę i jest słodszy oraz łatwiej przyswajalny niż cukier, którym zwykliśmy słodzić herbatę", mówi Martina Watts. „Ponadto zawiera: aminokwasy, enzymy, minerały, kompleks witamin z grupy B, witaminy C, D oraz E. Jednakże, 50% z nich ulega utracie w wyniku komercyjnego przetwarzania lub przygotowania w wysokiej temperaturze", dodaje.

Miód stanowi zatem zdrowszą „opcję" niż cukier rafinowany, ponieważ pomaga dostarczyć organizmowi wielu wartości odżywczych, a pozostaje przy tym skoncentrowanym źródłem słodyczy. Z drugiej strony, ten ostatni aspekt sprawia, że osoby, które pozostają na diecie niskocukrowej lub u których zaburzony jest poziom cukru we krwi, powinny ograniczyć ilość jego spożycia.

Heather Caswell z British Nutrition Foundation wskazuje też, że miód jest dość kaloryczny. „Poleca się konsumpcję miodu w niewielkich ilościach, zbyt duże dawki mogą przyczynić się do uzyskania dodatniego bilansu energetycznego i skutkować dodatkowymi kilogramami", wyjaśnia Caswell.

Być może zatem, jak przekonuje dietetyk Liz Tucker, miód nie powinien być uważany za środek doskonały. Jest dobrym źródłem energii i należy spożywać go raczej jako pyszny dodatek niż jako substytut odżywczego pożywienia, takiego jakie stanowią warzywa i owoce.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:56:31, 25-03-2010 Wasz Sklep

    Czy znasz właściwości lecznicze miodu pszczelego?
    Na pewno nie wiesz o tym , że miód ma wiele właściwości leczniczych.. Zapoznaj się z artykułem a sam się przekonasz jak ważnym elementem diety jest miód!
    Miód pszczeli jest podstawowym produktem pracy pszczół. Jego skład to w przewadze cukry proste: glukoza i fruktoza ok. 75%, woda - wg normy dopuszcza się jej 23 % w miodzie wrzosowym, 20 % w pozostałych. W znacznie mniejszych ilościach występują biopierwiastki (potas fosfor, magnez, wapń, w mniejszej ilości żelazo siarka), flawonoidy - naturalne kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy (głównie z grupy B, wit C) i wiele innych skomplikowanych substancji, które w sumie składają się na właściwości miodu. Bardzo ważną rolę pełnią enzymy dodawane przez pszczoły w trakcie procesu powstawania miodu, to one w większości decydują o właściwościach przeciw zapalnych i przeciw drobnoustrojowych.
    Miód działa wzmacniająco na układ odpornościowy organizmu, działa korzystnie na serce, wątrobę, układ pokarmowy. Wszystkim znane jest jego wykrztuśne i przeciwzapalne działanie w schorzeniach układu oddechowego.
    Miód to wyjątkowy produkt, stosowany na co dzień pozwala uchronić nas przed wieloma dolegliwościami. W czasie choroby w zwiększonych dawkach potrafi skutecznie wspomagać leczenie.
    Miód zwiększa siłę skurczu i wydolność serca, obniża ciśnienie krwi, oraz działa przeciw arytmicznie. Rozszerza również naczynia wieńcowe, oraz poprawia krążenie.
    Miód jest z powodzeniem stosowany przy arytmii serca. W tym przypadku podaje się ok 100-200g miodu dziennie – oczywiście w kilku mniejszych porcjach.
    Systematyczne spożywanie miodu pozwala zmniejszyć miażdżycę, oraz łagodzi dusznicę bolesną.
    Miód posiada łagodne działanie uspokajające, łagodzące napięcie nerwowe.
    Warto stosować miód przy wyczerpaniu psychicznym, oraz zmęczeniu pracą umysłową, oraz jako wspomagające leczenie schizofrenii, nerwic, oraz depresji.
    Tradycyjnie miód jest używany w leczeniu wszelkiego typu przeziębień. Są to m. in .kaszel, chrypka, bóle gardła, stany zapalne gardła, zapalenie oskrzeli.
    Miód posiada działanie wykrztuśne, zmniejsza ból gardła i głowy.
    Miód normalizuje pracę żołądka, jak również wątroby. Można go stosować wspomagająco we wrzodach żołądka i dwunastnicy. Regularne przyjmowanie miodu pozwala wyeliminować zgagę.
    Podczas biegunek, lub zaparć warto stosować miód, który unormuje pracę jelit.
    W dermatologii miód ma zastosowanie podczas leczenia ran po oparzeniach, czy zabiegach chirurgicznych. Stosuje się go także na owrzodzenia cukrzycowe, oraz odleżyny. Miód można z powodzeniem stosować na niektóre schorzenia alergiczne skóry. Najlepszą metodą na popękane usta jest posmarowanie ich miodem.
    W sprzedaży są dostępne następujące miody:
    Miód wrzosowy
    Miód rzepakowy
    Miód lipowy
    Miód kremowy Mniszek Lekarski
    Miód kremowy Lipa z Bławatkiem
    Miód Akacjowy
    Miód Gryczany
    Miód Wielokwiatowy
    Miód nie jest zarejestrowany jako lek – formalnie jest traktowany jako substancja spożywcza, ale faktycznie jest lekiem. W przypadku spożywania miodu jako substancji leczniczej zaleca się taki miód który gwarantuje efekt leczniczy. Najlepiej zakupić go bezpośrednio od znajomego pszczelarza.
    Adresy indywidualnych pszczelarzy można uzyskać w każdym większym mieście, w siedzibach związku pszczelarzy. Ja polecam miód z pasieki Dutkowiak.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy