Strona głównaZdrowieMinisterstwo Zdrowia: badania ginekologiczne będą obowiązkowe

Ministerstwo Zdrowia: badania ginekologiczne będą obowiązkowe

Ministerstwo Zdrowia umieściło na swej stronie internetowej „Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Kodeks pracy", zgodnie z którym w ramach badań profilaktycznych pracowników obowiązkowe będą badania diagnostyczne w celu wykrycia raka szyjki macicy kobiet w wieku 25-59 lat oraz raka piersi kobiet w wieku 50-69. Nowe prawo uchodzi za kontrowersyjne.
Jak tłumaczą przedstawiciele resortu zdrowia, nowa regulacja ma skutkować zwiększeniem liczby wykrywanych stanów przedrakowych i nowotworów we wczesnym okresie rozwoju, wyodrębnieniem grup podwyższonego ryzyka oraz podniesieniem świadomości społecznej w kwestii badań profilaktycznych.

"Nowotwory stanowią jeden z najpoważniejszych, co do skali i złożoności, problemów z punktu widzenia zdrowia publicznego w Polsce i w Unii Europejskiej. Zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie. Polska ma jedne z najwyższych współczynników zachorowalności a także najwyższy współczynnik śmiertelności na raka szyjki macicy wśród wszystkich państw stowarzyszonych w Unii Europejskiej", piszą w uzasadnieniu projektodawcy.

Za wprowadzeniem obowiązkowych badań przemawiają też korzysci ekonomiczne. „Wprowadzenie tych badań spowoduje również, że stadia bardziej zaawansowane zostaną wcześniej wykryte i wyleczone co przyczyni się do obniżenia ponoszonych wydatków związanych z leczeniem (pobyt na oddziale chirurgii onkologicznej, chemioterapia oraz radioterapia), które jest długotrwałe oraz kosztowne," czytamy na stronach ministerstwa.

Nie wszyscy jednak podzielają opinię resortu. "Badania ginekologiczne w bardzo daleko idącym stopniu wkraczają w sferę życia prywatnego pacjentek. Obowiązek poddawania się takim badaniom pod groźbą nieuzyskania orzeczenia o zdolności do pracy, a zatem - pośrednio - utraty źródła utrzymania - drastycznie naruszałby godność kobiet. Nie mogą tego usprawiedliwiać nawet najszlachetniejsze pobudki", napisała w uwagach do projektu jedna z kobiet związanych ze środowiskiem feministycznym.

„Trzeba podkreślić, że mężczyzn nie planuje się objąć obowiązkowymi badaniami, które obejmowałyby narządy płciowe bądź inne części ciała postrzegane jako intymne i/lub wymagały ujawniania lekarzowi informacji na temat życia seksualnego pacjenta. Objęcie tego rodzaju obowiązkiem wyłącznie kobiet stanowiłoby zatem przejaw rażącej dyskryminacji. Wreszcie dodam, że w świetle dostępnej mi wiedzy w żadnym innym kraju świata - a już z całą pewnością w żadnym kraju zachodnim - nie prowadzi się obecnie badań ginekologicznych w ramach obowiązkowych badań profilaktycznych pracowników. Co bardzo znaczące, obowiązkowe badania ginekologiczne powszechnie kojarzono dotychczas z państwami totalitarnymi i autorytarnymi," argumentuje krytycznie nastawiona do zmian obywatelka.

Do 14 maja można przesyłać uwagi do projektu na adres dep-zp@mz.gov.pl.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 23:00:21, 23-06-2011 ~gość: 85.193.236.xxx

    nie ma żadnych przymusowych badań jak kto nie zechce to nie przyjdzie i możecie najwyżej w dupę pocałować
  • 23:05:19, 23-06-2011 eledand

    Jestem za tymi badaniami,nawet przymusowymi bo miałam już kilka takich zdarzeń w których potem było wielkie aj-waj.Ja jestem człowiekiem że to wypyskuję i powiem To wy byliście winni śmierci tej waszej Siostry czy Mamy.i Tyle.
  • 19:34:08, 24-06-2011 babciela

    Tylko najpierw pani minister musi otworzyc przychodnie, które z taka werwa zamykala na poczatku tego roku...
  • 20:30:16, 24-06-2011 bronczyk

    A czegoż to już owo cudne ministerstwo nie obiecywało? Sporo tego było. A co zrealizowano. Chyba to, że coraz trudniej dostać się do lekarza.
  • 20:37:28, 24-06-2011 Mar-Basia

    Cytat:
    nie ma żadnych przymusowych badań jak kto nie zechce to nie przyjdzie i możecie najwyżej w dupę pocałować

    dodam, po pocalowaniu w 4 litery nalezy zamowic miejsce na cmentarzu. Ile kobiet mogloby ciagle zyc gdyby u nich w pore zdiagnozowano raka macicy, jajnikow czy szyjki. Kobieta powinna chodzic do ginekologo minimum raz do roku.
    ... zobacz więcej
  • 22:28:16, 26-06-2011 metycja

    Grunt to zwiększać świadomość, że wcześnie zdiagnozowana choroba jest łatwiejsza do wyleczenia. A ilu ludzi ma podejście "nigdzie nie pójdę, bo jeszcze coś mi znajdą"?
  • 22:34:53, 26-06-2011 babciela

    Mamy, mamy tę swiadomosc=tylko male mozliwosci realizacji...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy